Patryk Zbroja Yacht Racing Team uczestnikiem projektu AMBASADOR SZCZECINA

0
380

Jest to sport, z jednej strony dla ludzi odważnych, żądnych niezapomnianych wrażeń,  a z drugiej – wymagający poświęcenia i wielu wyrzeczeń. To sport mający swoją specyfikę i niepowtarzalny klimat. Dla wielu jest po prostu sposobem na życie, kształtującym ich charaktery i postawy.

Z uwagi na rozwój żeglarstwa w Polsce, współpraca Patryk Zbroja Yacht Racing Team z Miastem Szczecin stała się jak najbardziej naturalna. Wspieranie żeglarstwa to jeden z kanonów strategii rozwoju Szczecina i jego marki opartej na niewiarygodnym potencjale sportów wodnych. Jest on wpisany w nową filozofię miasta i wizję Floating Garden 2050. Tym bardziej, że to pierwszy tego typu projekt w Szczecinie ukierunkowany na grupę żeglarzy regatowych, promujących miasto na krajowych i zagranicznych arenach sportowych w czasie różnych imprez. Regatowy Ambasador Szczecina to znakomite uzupełnienie dotychczasowego wizerunku Szczecina jako patrona żeglarzy, w tym partnera The Tall Ships’ Races 2013.

Szczecińscy żeglarze wchodzący w skład Patryk Zbroja Yacht Racing Team biorą udział w zawodach różnej rangi w dwóch formułach żeglarstwa regatowego: regatach flotowych i match-racingu.

Team korzysta z własnego wyczynowego jachtu s/y Tomahawk (POL – 2305). Konstrukcja jachtu jest nader oryginalna, przy długości nieco ponad 9 m i ogólnym ciężarze ok. 900 kg (w tym 150 kg balastu, przy zanurzeniu 1,90 m), w żegludze na wiatrach dysponuje ożaglowaniem o powierzchni 53 m2, natomiast przy kursach z wiatrem – dodatkowo genakerem o pow. 80 m2, czyli łącznie powierzchnią żagli ponad 130 m2! Warto zaznaczyć, co jest dla tego jachtu bardzo charakterystyczne, że załogę stanowi 6-7 doświadczonych żeglarzy regatowych, z których 4 – balastuje na trapezach, znanych z klas olimpijskich (470, 49er) lub innych łódek ślizgowych (Streamline, Skiff). Kształt jachtu uatrakcyjniają dwa skrzydła, ułatwiające balastowanie z jednej strony i dodające dużej siły wyporu przy większych przechyłach – z drugiej.
Przy słabych wiatrach Tomahawk porusza się z prędkościami nieosiągalnymi dla innych konwencjonalnych jachtów, natomiast przy wietrze silniejszym żegluga na nim bardziej przypomina latanie. Dość powiedzieć, że w opinii wielu, żegluga na tym jachcie jest dla osób postronnych, jak: „pocałunek tygrysa – i śmieszna, i straszna zarazem”.
Jest to aktualnie jedna z najszybszych polskich jednostek regatowych, zdobywca w 2010 r. m.in. Błękitnej Wstęgi Zatoki Pomorskiej oraz Błękitnej Wstęgi Jeziora Dąbie.

Ambicje regatowe oraz sprawdzenie swoich możliwości technicznych i taktycznych teamu zapewniają starty w regatach meczowych (zwanych „match-racingiem”). To najbardziej widowiskowa formuła żeglarskiej rywalizacji, której antecedencje sięgają jeszcze XIX-wiecznej rywalizacji Brytyjczyków z Amerykanami o prymat w regatowym świecie, w myśl paremii: „there is no secondo”. Zawody polegają na krótkich kilkunastominutowych wyścigach jeden na jednego. W tej samej formule rozgrywa się prestiżowe Regaty o Puchar Ameryki i World Match Racing Tour. O wynikach decyduje system eliminacji oparty na zasadzie walki każdy z każdym, zakończony fazami play-off prowadzącymi do finału. Wyścigi rozgrywane są bardzo blisko brzegu – widzowie mogą bardzo dokładnie śledzić ich przebieg. W tej właśnie formule rozgrywane są również regaty Szczecin Match Race (1-3.06.2011 r.).

Sezon 2011 r. rozpoczął się dla Teamu już na początku kwietnia. Oprócz treningów, Team wziął udział w bardzo silnie obsadzonych regatach zaliczanych do Pucharu Świata w Królewskim Yacht Clubie w Skovshoved (koło Kopenhagi), zajmując 9 miejsce, a następnie w kolejnych regatach na tym samych akwenie (May Match Race Chalenge – zajmując 3 miejsce). Obszerne relacje z tej imprezy umieściły następujące portale: zagle.com.pl, yachting.pl, rejsuj.pl, portalżeglarski.pl, polishmatch.pl.

W skład Teamu wchodzą doświadczeni szczecińscy żeglarze regatowi:
1) Karina Rostek (trymer baksztagów, rzecznik prasowy),
2) Krzysztof Beltrani (pitman)
3) Łukasz Czaja (bowman, pitman, taktyk),
4) Maciej Gonerko (trymer żagli przednich),
5) Adam Laskowski (pitman, bosman),
6) Marek Prokopiak (pitman, bosman, co-armator),
7) Paweł Szklarz (trymer żagli przednich),
8) Tomasz Tetela (trymer baksztagów, pitman),
9) Mariusz Tetela (trymer baksztagów, pitman),
10) Marek Wierzbicki (trymer baksztagów, pitman),
11) Patryk Zbroja (sternik, co-armator),
12) Marcin Zubrzycki (co-sternik, trymer grota, taktyk),
13) Krzysztof Żełudziewicz (pitman, trymer grota).

Plany regatowe Teamu na dalsze miesiące są bardzo ambitne. Należą do nich starty w regatach Pucharu Świata w match-racingu (w Polsce – m.in. Szczecin, Gdynia i Sopot, oraz w Niemczech – Kroslin, Berlin, Hamburg), jak i w regatach flotowych na jachcie Tomahawk (w tym walka o tytuł najszybszej jednostki w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni). Warto zaznaczyć, że jacht Tomahawk będzie można zobaczyć w akcji również w Szczecinie u stóp Wałów Chrobrego już podczas nadchodzących Dni Morza 2011, a także – na przełomie lipca i sierpnia w kurortach nadmorskich Pomorza Zachodniego (Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów).

Zapraszamy do kibicowania na bieżąco załodze na portalu facebook  (http://www.facebook.com/pages/Patryk-Zbroja-Yacht-Racing-Team/152117631464946″ www.facebook.com/pages/Patryk-Zbroja-Yacht-Racing-Team/152117631464946), a także na stronach  www.szczecin.eu oraz innych portalach Miasta.”

Pozdrawiam,
Patryk Zbroja
kom. 604 482 002

Komentarze