Za zgodą Jerzego Kulińskiego
To jednak sprawy nie kończy. NADAL OBOWIĄZUJE NIELEGALNIE PODJĘTA UCHWAŁA SEJMIMU WOJEWÓDZKIEGO ZAKAZUJĄCA CALKOWICIE RUCHU NA SILNIKACH.
SAJ od miesięcy dobija się o jej zmianę poprzez uchylenie jednego punktu w jednym paragrafie. Bierny opór urzędników może doprowadzić do sądowego uchylenia uchwały, jako wydanej po za zakresem kompetencji. Co wtedy powiedzą urzędnicy, gdy nagle zniknie im Nadmorski Park Krajobrazowy?
Tymczasem jednak wodniacy mają problem: wolno, czy nie wolno?
Inspektor Urzedu Morskiego powie: „wolno„.
Ale czy jakiś policjant albo funkcjonariusz Parku nie zechce dac mandatu żegalrzowui wchodzącemu jachtem na silniku do Pucka?
Będzie kolejny „przypadek czerski”? (dla niewtajemniczonych: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3472471,straz-miejska-w-czersku-wystawila-mandat-na-auto-jadace-na-lawecie,id,t.html?cookie=1 ) )
Panie Marszałku Województwa – pytanie retoryczne: czy żyjemy w państwie prawa?
Gdańsk, 17 czerwca 2014
Szanowna Pani
Marzena Sobczak
Dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa
Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego
Okopowa 21/28
80-810 Gdańsk
dot. DROŚ-PR.7121.22.2013
Szanowna Pani
Dziękujemy bardzo za pismo z 16 kwietnia. Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 kwietnia br. Dyrektor urzędu Morskiego w Gdyni wydal Zarządzenie porządkowe nr 5, które reguluje problematykę poruszania się łodzi i jachtów po wodach Zatoki Puckiej. W tym momencie wykrętny argument o „braku ochrony wód” utracił moc. Natomiast w publikowanych na stronie internetowej materiałach Sejmiku do dnia dzisiejszego nie ma projektu uchwały porządkującego tę kwestię.
Oznacza to, że nie jest uchylona w żadnym fragmencie podjęta niezgodnie z prawem uchwała nr 142/VII/11 Sejmiku, obecnie także sprzeczna z zarządzeniem nr 5. Powoduje to stan prawny urągający konstytucyjnej zasadzie państwa prawa!
Argumentacja o niemożności zmiany granic TPK jest chybiona. Po pierwsze nasz wniosek dotyczył wyłącznie uchylenia p.14.§3 uchwały nr 142/VII/11, a nie zmiany granic Parku. Wnioskowaliśmy tak ze względów pragmatycznych, w trosce o harmonijną współpracę z samorządem wojewódzkim.
Jednak wobec przedłużającego się bez powodu impasu pragniemy jasno stwierdzić, że podjęcie uchwały nr 142/VII/11 jako dotyczącej obszaru morskiego nie podlegającego kompetencji terytorialnej Sejmiku było od początku niezgodne z prawem. W tym sensie także ustalenie granic TPK na obszarze morza powinno zostać uchylone.
W związku z powyższym potwierdzamy, ze zarówno pismo z jak i z 29 marca br. stanowiły wezwanie do usunięcia wady prawnej w trybie art. 90 ust. 1 ustawy z 5 marca 1990 o samorządzie wojewódzkim.
Pozostaję z szacunkiem
( – ) j. kpt. ż. w. Andrzej Remiszewski
Prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych