Parada jachtów na Wiśle

0
823

W najbliższą sobotę 30 sierpnia w jedynym miejskim porcie w Warszawie odbędzie się uroczysta parada jachtów Fundacji Ocean Marzeń. Dzięki finansowemu wsparciu sponsora Artura Kawy oraz Urzędu Miasta i Urzędu Dzielnicy Ursynów podczas wakacji aż 61 wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka i innych placówek wychowawczych poznawało tajniki żeglarstwa.

Idea rewitalizacji warszawskiej Wisły urzeczywistniana przez Miasto St. Warszawę to pozytywnie zaraźliwa inicjatywa, aktywizująca coraz większą rzeszę mieszkańców, w tym pasjonatów żeglarstwa. Fundacja Ocean Marzeń realizuje dużą część projektów w Porcie Czerniakowskim, przy wsparciu klubu PTTK „Rejsy”. Jego członkowie udostępnili organizacji jeden z jachtów typu Trener. Dyzio Marzyciel pływał po mazurskich jeziorach od lipca. W składzie załogi znaleźli się podopieczni Fundacji, którzy uzyskali patenty żeglarza jachtowego w zeszłym roku oraz nowicjusze. W  najbliższą sobotę dwumasztowiec wróci do macierzystego portu w Warszawie w towarzystwie trzech innych jachtów.

Dyzio Marzyciel, Śmiałek, Szczęściarz i Marzyciel służą przede wszystkim do realizacji celów wychowawczych w oparciu o tradycję, etykę i etykietę żeglarską. Młodzieżowy Program Edukacji Żeglarskiej zakłada naukę samodyscypliny, odpowiedzialności i współpracy właśnie poprzez żeglarstwo.  Dzięki osiąganiu małych celów wychowankowie Fundacji poznają sposoby realizacji życiowych planów i marzeń. W miesiącach poprzedzających wakacje młodzież spotykała się raz w tygodniu w Porcie Czerniakowskim, uczestnicząc w pracach remontowych m.in. przy dwumasztowym Trenerze. Dzięki podopiecznym Fundacji jacht odzyskał dawną świetność i wraz z trzema pozostałymi łodziami sponsorowanymi przez Artura Kawę – przedsiębiorcę, żeglarza i społecznika – pływał po mazurskich jeziorach.

– Jachty zakupione dzięki Arturowi Kawie również są używane, ale w bardzo dobrym stanie. Wymagają tego, żeby o nie dbać dzięki czemu uczą młodzież nie tylko pływania, ale także szacunku to tego, co służyło komuś przez lata i ma służyć przynajmniej drugie tyle – mówi Prezes Fundacji Adam Wiśniewski.

Sobotnia parada kończy dwumiesięczne wakacje pod żaglami z Fundacją Ocean Marzeń i kilkudniowy spływ od Mazur, przez Zalew Zegrzyński i Kanał Królewski. Wszystkich chętnych, żeby powitać jachty i ich załogi zapraszamy 30 sierpnia do Portu Czerniakowskiego.

Jachty przywitać można będzie również z pokładu pychówki – tradycyjnej łodzi rzecznej. 

Chętnych zapraszamy na zbiórkę w sobotę 30 sierpnia, o 12:00 w Porcie Czerniakowskim. Bilet na rejs pychówką z portu do Mostu Północnego i z powrotem kosztuje 10zł.

Jachty mają wpłynąć do Portu Czerniakowskiego około godz. 14:30-15:00.

Zapraszamy!

Komentarze