Panerai Transat Classique 2015: Wyścig czas zacząć!

0
618

O 14:11 czasu lokalnego wystartował Panerai Transat Classique 2015 – wyścig z Lanzatore do Fort-de-France, liczący 2800 mil. Wspaniały show!

 

W końcu wyruszyli! A cóż to był za widok! Załogi jachtów uczestniczących w wyścigu obrały sobie za punkt honoru, by przekroczyć linię startu, gdy tylko rozległ się wystrzał. O godz. 14:11, przy wietrze o sile 15 węzłów i pięknym słońcu, Adventuress minął linię blisko łodzi Komisji, podczas gdy Corto i Agryll znalazły się po przeciwnym końcu.

Vagabundo II próbował swojego szczęścia w środku na lewym halsie, ale musiał ustąpić Corto. Jacht Gweneven postanowił trzymać się brzegu. Duże jednostki, takie jak Altair, Amazon, The Blue Peter i Faïaoahé wydawały się póki co zadowolone, że grają drugie skrzypce, a jacht Desiderata sunął na końcu.

Corto, Gweneven i Argyll śmignęły przed nosem Amazon podczas mijania boi. Duże szkunery zaprojektowane przez Williama Fife zaangażowały się w pojedynek, w którym przewagę zyskał  Adventuress. Niezapomniana chwila. Fantastyczna.

 

 

Sprint do boi, aby wyłonić zwycięzcę trofeum Lanzarote, pozwolił Altair nadgonić, a dzięki mocy swojego ogromnego żagla (365 m kw), szybko wyprzedził Faïaoahé, Gweneven i The Blue Peter. To był wspaniały wyczyn, ale nie na tyle dobry, aby nadrobić stracony czas i po wspaniałej walce, to Argyll chwycił Lanzarote Trophy.

 

Po minięciu znaku jachty uczestniczące w PTC zyskały możliwość zdecydowania o trasie, jaką obiorą. Zaledwie kilka godzin od rozpoczęcia wyścigu i już flota stoi przed pierwszą poważną decyzją: czy wybrać kurs miedzy Lanzarote a Fuerteventura na wschodzie, czy na zachodzie? Wszystkie oznaki wskazywały, że większość jachtów ustawi kurs między Lanzarote i Fuerteventura, a tylko Argyll, krótko w towarzystwie Corto i The Blue Peter , zmierza na południe wschodnią trasą wokół Fuerteventura.

 

 

Victor Janouich z Adventuress powiedział: „Podczas odbudowy zrobiliśmy co w naszej mocy, aby przywrócić jacht do pierwotnego stanu. Mamy dobry zespół, każdy jest entuzjastycznie nastawiony i chętny do nauki. (…) lubię sporty zespołowe, a moje obecne wyzwanie to aby prowadzić tę grupę młodych wolontariuszy na Atlantyk. A to dopiero początek naszej przygody.”

 

Suzan i Adrian McLachlan z Desiderata: „Jesteśmy parą młodych emerytów i opuściliśmy Londyn, aby osiedlić się na Majorce. Kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o Panerai Transat Classique, powiedzieliśmy sobie: „Dlaczego nie?” Nie możemy się doczekać, aby dostać się na ocean. Żeglujemy od lat, to ale tylko krótkie wycieczki. Wiemy, że do końca wyścigu będziemy mieli kilka naprawdę niezapomnianych wspomnień.”

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacja prasowa z news@paneraitransatclassique.com 

Komentarze