Opty, Dal, Polonia, Wielkopolska – zabytki kultury materialnej kurują się w Pucku

0
683

Za zgodą Jerzego Kulińskiego

Włodzimierz „Bury Kocur” Ring wpadł na trop naszych zabytkowych jachtów i to od razu czterech. Obaj sądzimy, że te informacje i fotki zainteresują Czytelników SSI. A tak przy tej okazji pewnie obaj podkładamy się nie tylko Dyrektorowi Jerzemu Litwinowi, ale i tczewiakom Władowi Schischke, Ignacemu Makowskiemu i Gienkowi Daszkiewiczowi. O utworzeniu Muzeum Żeglarstwa z siedzibą w stolicy Pomorza od dawna mówi się wiele. Co więcej – mówi o tym przede wszystkim nasz Przyjaciel Jerzy. To ważne, choćby dlatego, aby np. jachtu Leonida Teligi nie obwozić po jarmarkach w powiatowych miasteczkach. Drewnianym jachtom (zwłaszcza starym) take wożenie napewno nie służy. Mnie się nawet wydaje, że powinny być eksponowane w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotnosci.
Jeżeli mają przetrwać dla naszych prawnucząt.
Taki news doskonale pasuje do SSI.
„Kocurkowi” dziękuję.
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
———————————————————— 
Witaj Jurku
Kontynuując pływanie po portach Zatoki natknąłem się w Pucku w Porcie Rybackim na informacje o remontowanym – w lokalnym porcie – jachcie s/y „DAL” oraz s/y „OPTY”.
Nazwy tych jednostek zelektryzowały mnie, więc starałem się uzyskać na ten temat jak najwięcej informacji…
Jak się okazało – jednostki powyższe remontowane są w lokalnym hangarze na terenie portu rybackiego.
Po dotarciu na miejsce zauważyłem, iż oprócz powyższych jednostek stoi tam także odrestaurowywany kadłub „Polonii” i „Wielkopolski”.
Załączone zdjęcia obrazują stan remontu jednostek wszystkich jednostek.
Przy okazji dowiedziałem się, iż obecnie jednostki DAL oraz OPTY są własnością Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i to na ich zlecenie lokalna firma wykonuje bardzo gruntowny ich remont.
obraz nr 1

Komentarze