„Ojciec żaglowców” na gdyńskim zlocie

0
337

Podczas dzisiejszej (3 września) zlotowej konferencji prasowej doszło do niezwykłego spotkania kapitanów „Daru Młodzieży” oraz „Miru” – Artura Króla i Wiktora Antonowa, a także projektanta obu jednostek – Zygmunta Chorenia, nazywanego „ojcem żaglowców”.

Kapitanowie siostrzanych jednostek podzielili się wrażeniami z wyścigu z Turku do Gdyni w ramach The Culture 2011 Tall Ships Regatta, w którym, przypomnijmy, zwyciężył polski żaglowiec.

„Mir” w kilka godzin po wypłynięciu z Turku w wyniku bardzo silnego wiatru stracił pięć żagli. Potem jednostka płynęła w tym samym tempie co „Dar Młodzieży”. Gdy jednak wiatr osłabł, nie było już szans na dogonienie polskiej fregaty. „Dar Młodzieży” też musiał zmagać się z problemami. Większość niedoświadczonej jeszcze załogi cierpiała na chorobę morską. Kiedy pojawiły się korzystne warunki do żeglowania, jednostka zaczęła płynąć z dużą prędkością. Załoga jednak do końca oglądała się za plecy. Obaj kapitanowie zgodnie uznali, że konieczne jest kolejne spotkanie fregat.

Projektantem obu jednostek jest Zygmunt Choreń, nazywany „ojcem żaglowców”. Zaprojektował i nadzorował budowę 17 wielkich żaglowców, pływających dziś pod banderami Polski, Bułgarii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Finlandii, Japonii i Panamy.

Zygmunt Choreń urodził się w 1941 r. we wsi Brzozowy Kąt na Podlasiu. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej i Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów – dyplom inżyniera otrzymał w 1965 r. W latach 1965-1968 był pracownikiem Politechniki Gdańskiej, a następnie biura konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej, gdzie od 1978 r. stał się głównym konstruktorem żaglowców. Zaprojektował m.in. „Pogorię”, „Iskrę II”, „Fryderyka Chopina”, „Royal Clippera”, a także „Dar Młodzieży” i „Mir”.

Jest też kapitanem jachtowym. W latach 1973–1974 jako członek załogi jachtu „Otago” brał udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread. Należy do Bractwa Kaphornowców, elitarnego stowarzyszenia kilkuset Polaków, którzy opłynęli przylądek Horn. Od 1992 r. prowadzi w Gdańsku biuro projektowania statków „Choren Design and Consulting”.

„Dar Młodzieży”, symbol polskiego żeglarstwa, zbudowano w Stoczni Gdańskiej w 1982 r. w dużej części ze składek społeczeństwa. Jego armatorem jest Akademia Morska w Gdyni. Od 25 lat, niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców, m.in. w 1983 i 1997 r. w Japonii, w 1987 r. w Australii, a w 2000 r. w USA i Kanadzie. W latach 1987-1988 „Dar Młodzieży” okrążył świat, opływając słynny przylądek Horn.

„Mir” został zbudowany w 1987 r. w Stoczni Gdańskiej. To siostrzana jednostka „Daru Młodzieży”. Jest morskim symbolem Sankt Petersburga. Na żaglowcu, należącym do Akademii Morskiej im. Admirała Makarowa, szkolona jest młodzież rosyjska, a także kadeci z Zachodu. „Mir” wielokrotnie brał udział i zwyciężał w regatach, m.in. w Tall Ships Races, zdobywając liczne nagrody. Triumfował w Wielkich Regatach Kolumb 1992, rozegranych w ramach obchodów 500-lecia odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.

Przypominamy o specjalnym serwisie poświęconym zlocie żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni: www.zagle.miasto.gdynia.pl.

Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Komentarze