Ogólnopolskie Rejsy Roku 2010 – tym razem bez Szczecina

0
666

Za żeglarskie ogólnopolskie wydarzenie roku 2010 jury uznało zakończenie trwającej 32 lata wyprawy po wszystkich oceanach śląskiego kapitanaJerzego Radomskiego, na własnym jachcie s/y „Czarny Diament”.

Tym samym  kpt. J. Radomski odbierze na Dworze Artursa w Gdańsku – jak zwykle w pierwszy piątek marca  – trzy nagrody: Tytuł Żeglarza Roku 2010, „Srebrny Sekstant”, i I. Nagrodę Honorową Ministra Infrastruktury „Rejs Roku 2010”. Przypomnę, że po tej 32-letniej epopei  „Czarny Diament” został powitany najpierw w …Świnoujściu – 27 czerwca ub. roku (na zdjęciach) –  a później w Trzebieży, Szczecinie, Kołobrzegu, Gdańsku… Podczas tej wielkiej podróży jacht pokonał ponad 240 tysięcy mil morskich, czyli trasę równą 11-krotnemu okrążeniu kuli ziemskiej (dalej niż na Księżyc), w tym 12 razy przepłynął Atlantyk i sześciokrotnie Ocean Indyjski. Odwiedził łącznie 82 kraje, cumował w 440 portach, na pokładzie gościło 1063 żeglarzy z 38 krajów, a kpt. J. Radomski wyróżniony już był w międzyczasie Srebrnym Sekstantem w 1995 roku. Jury, decydując się powtórnie uhonorować najwyższym wyróżnieniem kapitana „Czarnego Diamentu”, doceniło jego determinację, żeglarską pasję, ukochanie ludzi i wielkiej przygody, na morzach całego świata…

Tym razem wśród żeglarzy i jachtów nagradzanych w marcu na Dworze Artusa nie będzie niestety szczecińskich akcentów. Decyzją jury II. Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2010” odbierze kpt. Bronisław Radliński i bydgoski jacht s/y „Solanus”, za pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego, a III. Nagrodę Honorową znany żeglarz-polarnik kpt. Janusz Kurbiel s/y „Vagabond’elle”, za wyprawę drewnianym 40-letnim jachtem na wody arktyczne, w latach 2009-2010. Jacht „Solanus” nadal pozostaje w rozpoczętym w maju ub. roku wieloetapowym rejsie „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011″, jego załoga powitała Nowy Rok w Meksyku. Tu znowu dodam, że listę polskich zdobywców słynnego North-West Passage otwierają wraz z J. Kurbielem dwaj znani szczecińscy kapitanowie – Ludek Mączka i Wojtek Jacobson (Rejs Roku 1988), a ich wyczyn powtórzył w jednym sezonie szczeciński jacht „Stary”, ale ze śląską załogą (Rejs Roku 2006). Groźną i trudną trasę NW Passage pokonało już do tej pory 22 polskich żeglarzy, na trzech jachtach polskich – „Stary”, „Nekton” i „Solanus”, na  francuskim „Vagabond II”, i na  niemieckim „Dagmar Aaen”. Dalsze Honorowe Wyróżnienia „Rejsy Roku 2010” otrzymali: kpt. Zbigniew Jałocha – s/y „Nashachata” (wyprawa wokółziemska, tragicznie zakończona w grudniu na wodach Argentyny, przy powrocie z Antarktyki), i kpt. Sebastian Banasik – s/y „Bimsi” (dwuletni rodzinny rejs morsko-śródlądowy po Bałtyku, Europie i Morzu Śródziemnym). Nagrodę Specjalną PZŻ otrzymał Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku, na swoje 20-lecie (działa w nim wielu żeglarzy wywodzących się ze Szczecina i „szkoły trzebieskiej”). Nagrodę prezydenta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów” przyznano Stowarzyszeniu „Edukacja pod żaglami” z Warszawy  (za 10 lat działalności), a Nagrodą „Żagli”  wyróżniono rodzinny rejs z Zegrza do Danii na jachcie typu Antila 22. Pełny werdykt jury Rejsów Roku – na www.zagle.com.pl Pozostaje gratulować nagrodzonym i wyróżnionym, i brać przykład. A nagrody i wyróżnienia w rankingu Szczecińskich Rejsów Roku 2010 ZOZŻ poznamy już w sobotę 8 bm., o godz. 11.00, w „Jachtowej” – o nominowanych kapitanach i jachtach napiszę osobno…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: kpt. J. Radomski i „Czarny Diament” w Świnoujściu  – czerwiec 2010

Komentarze