NY-VENDEE: weekend pełen zmian

0
734

 

Sporo się przez weekend pozmieniało na trasie regat IMOCA 60 z Nowego Jorku do Les Sables d’Olonne. Jeszcze w piątek po południu stawkę prowadził jedyny Brytyjczyk wśród zawodników, Alex Thomson, na jachcie Hugo Boss, z przewagą ok. 80 mil nad ścigającymi go dwoma Francuzami – Sebastiene Josse (Edmond de Rotschild) i Jeremie Beyou (Maitre Coq). Thomson mówił wyraźnie, że ta przewaga nie znaczy nic i może w każdej chwili ulec redukcji do zera. Tak się też stało.

Sytuacja na oceanie w poniedziałek, 6.06, rano. / http://www.ny-vendee.com/en/race-tracker/

W sobotę około południa Thomson zwolnił, a rywale pożeglowali ok. 5 węzłów szybciej, niż znajdujący się bardziej na północ od nich Brytyjczyk (ok. 15 w. Thomson, 20-21 w. ścigający). Alex nie chciał ryzykować uszkodzenia na jachcie i odpuścił, płynął mocno zarefowany, przy 40 węzłach wiatru, potrzebował snu, nie był też pewien, czy nie będzie miał kłopotów – w nocy z czwartku na piątek wykonał niezaplanowany zwrot przez sztag w wyniku rozłączenia się autopilota na zjeździe z fali, co skończyło się gwałtownym zatrzymaniem i położeniem jachtu. (Przyczyną, znalezioną po 7 godzinach konsultacji z zespołem brzegowym, były, jak się okazało się, zakłócenia od urządzenia GPS wpływające na działanie autopilota.) Oczywiście po ciemku i przy prędkości jachtu ok. 30 węzłów. Nagranie (audio) z wczoraj, na którym opowiada o tym wypadku, jest tu: http://www.ny-vendee.com/en/pretty-much-operating-at-full-speed/.

 

Zdjęcie z pokładu HUGO BOSS. /Fot. Alex Thomson/Alex Thomson Racing/NY-VENDEE

Przez cały weekend odległości pomiędzy pierwszą trójką zmieniały się intensywnie prawie przy każdym rankingu, a dziś, w poniedziałek rano, na prowadzeniu znajduje się Jeremie Beyou (Maitre Coq) z przewagą zaledwie 2 Mm nad Sebastienem Josse (Edmond de Rotschild) i 25 nad Alexem Thomsonem (Hugo Boss). Pierwsza trójka znajduje się ok. 400 Mm od mety, a przed nimi na Zatoce Biskajskiej brak wiatru. Prognoza podaje prędkość wiatru poniżej 5 węzłów, a jeden z modeli pogodowych (jak piszą organizatorzy) przewiduje finisz we środę rano dla pierwszych trzech jachtów odstępach 5 minut (http://www.ny-vendee.com/en/tout-en-contraste/). To bardzo ciekawy scenariusz, zobaczymy, czy się sprawdzi.

 

Z pokładu Maitre Coq (Jeremie Beyou)./ Fot. Jeremie Beyou/Maitre Coq/NY_VENDEE

W sobotę Vincent Riou zatrzymał się na Azorach, aby dokonać niezbędnych napraw na jachcie (załatanie przecieku i wymiana generatora prądu), po czym wyruszył z powrotem na morze. Postój trwał 12 godzin, od 2000 UTC w sobotę do 0815 UTC w niedzielę.

Grupa pięciu jachtów żeglujących na końcu, w tym trzech po postoju w Newport, rozdzieliła się. Dysponujący prowizorycznie naprawionymi, ale wciąż szybkimi jachtami Jean-Pierre Dick (St Michel – Virbac), Morgan Lagravière (Safran) i Yann Eliès (Quéguiner – Leucémie Espoir) zostawili w tyle Conrada Colmana (100% Natural Energy) i Pietera Heerema (No Way Back). (Jacht tego ostatniego jest również świetny, ale Holender nie może się równać z trzema Francuzami o kolosalnym doświadczeniu i znającymi na wylot swoje “okręty”.)

Z pokładu PRB (Vincent Riou)./Fot. Vincent Riou/PRB/NY-VENDEE

Trzech zawodników, werdyktem międzynarodowego jury, zostało ukaranych – muszą w dowolnym miejscu, byle przed metą, dwukrotnie przekroczyć ten sam punkt GPS (dozwolona tolerancja to 1 Mm) w odstępie 3 godzin, czyli zrobić kółko. Jest to kara za wpłynięcie w strefę rozgraniczenia ruchu (TSS) w drodze do portu w Newport po wypadkach. Karę muszą wykonać: Morgan Lagraviere, (Safran), Pieter Haarema (No Way Back) i J.P. Dick St Michel – Virbac. (Czwarty jacht, który wpłynął w TSS, Banque Populaire (Armel Le Cleac’h), wycofał się z regat. (Przed startem zawodnicy ustalili wspólnie, że strefy TSS są dla nich w trakcie regat strefami zabronionymi.)

Poniżej film z pokładu Initiatives Coeur (Tanguy de Lamotte):

 

Znamy też już prawdopodobne czasy ukończenia regat przez poszczególne jachty (ETA – Estimated Time of Arrival):

7/8 czerwca, noc z wtorku na środę lub środa rano: Maître CoQ, Edmond de Rothschild, Hugo Boss;

9 czerwca, czwartek: SMA, Spirit of Yukoh;

9/10 czerwca: Initiatives Cœur

10 czerwca: PRB, Newrest Matmut

11 czerwca: StMichel – Virbac, Quéguiner – Leucémie Espoir, Safran

12 czerwca: 100% Natural Energy, No Way Back

 

Milka Jung

https://milkajung.com 

Komentarze