Nowozelandczycy zdobyli Puchar Louis Vuitton

0
660

25 sierpnia zakończyła się jubileuszowa, 30-ta edycja regat o prestiżowy Puchar Louis Vuitton, będącą preludium do tegorocznego Pucharu Ameryki.

Puchar LV został zorganizowany  po raz pierwszy w 1983 r. w celu wyłonienia z grona międzynarodowych załóg pretendenta do tytułu posiadacza Pucharu Ameryki. Tego roku po raz pierwszy w ponad 130-letniej historii regat o Puchar Ameryki, drużyna zagraniczna odebrała trofeum Stanom Zjednoczonym. Dokonali tego Australijczycy z Royal Perth Yacht Club na pokładzie Australii II.

 

Ta formuła zawodów utrzymała się do dzisiaj i by wygrać Puchar Ameryki należy wpierw zwyciężyć w Pucharze Louis Vuitton. Poszczególne wyścigi rozgrywane są w trybie match race, jeden na jeden.

Regaty odbywają się co 3 lata pod warunkiem, że jest więcej niż jeden pretendent.  W 2010 roku jedynie amerykański BMW-Oracle Racing zdecydował się rzucić wyzwanie ówczesnym posiadaczom Pucharu Ameryki – w związku z tym regaty Louis Vuitton nie odbyły się. W tym roku 3 syndykaty stanęły do walki o prawo do rzucenia wyzwania amerykanom z Oracle Team USA:

– Szwedzi z Artemis Team Racing (po raz pierwszy rzucili wyzwanie w 1977 r., od tego czasu pięć razy próbowali zdobyć tytuł)

– Włosi z Luna Rossa Team

– Nowozelandczycy z Emirates Team New Zealand

W dniach 6-10 sierpnia odbyły się półfinały pomiędzy Szwedami i Włochami. Wszystkie cztery wyścigi wygrali dużo szybsi Włosi z Luna Rossa awansując tym samym do finału Pucharu Louis Vuitton. Tam musieli stawić czoło świetnie przygotowanym Nowozelandczykom. Po pierwszych dwóch wyścigach był remis, lecz następne szybko pokazały kto jest lepszy. Na osiem wyścigów Emirates Team New Zealand wygrało siedem, zdobywając prestiżowy Puchar LV i prawo do walki z Oracle Team USA o Puchar Ameryki w dniach 7-21 września.

 

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę regat: http://www.americascup.com

Tomasz Iwaniak

Źródło: http://www.regatymorskie.pl

Komentarze