North Sails – nowa technologia

0
526

Firma North Sails, znany w świecie producent żagli, rozpowszechniła technologię 3DL opartą na laminowaniu żagli na formie. Teraz wprowadza na rynek żagle 3Di, które podczas żeglugi wyglądają jak stalowe płaty albo potężne, szare łuski.

Pionierem nowej technologii był zespół Alinghi, który testował 3Di przed 32 edycją Pucharu Ameryki. Później North Sails, zainteresowany nowymi materiałami, odkupił od Alinghi pomysł i przez kilka lat wydawał miliony na badania i udoskonalanie technologii. Po kilku latach żagle 3Di wprowadzono na rynek.

Jak powstają nowe żagle? Każde z włókien węglowych zbudowane jest z kilku tysięcy małych włókienek o mikroskopijnej grubości. W procesie produkcji materiału każde włókno jest rozdzielane na mikrowłókna, które są układane obok siebie i nasączane termoutwardzalną żywicą. Następnie całość jest nakładana na specjalny pasek papieru. Dzięki temu powstają paski kompozytowe o szerokości 10 centymetrów, które są dużo cieńsze od włókien wykorzystywanych w żaglach 3DL. Aby spowolnić termoutwardzanie paski przechowywane są w zamrażarce. Później maszyna układa je na formę według schematu przygotowanego przez projektanta (wykorzystywane są te same formy, na których laminuje się żagle 3DL). W celu utwardzenia struktury materiału ostatnim etapem formowania żagla jest obróbka termiczna w próżni.

Paski kompozytowe nachodzą na siebie tworząc jednolitą strukturę. Dzięki wielokierunkowemu ułożeniu włókien w żaglu 3Di wytrzymałość żagla jest jednakowa w każdym kierunku. Żagiel praktycznie się nie odkształca.

Producent zapewnia, że żagle powstałe w nowej technologii są lekkie, wyglądają i zachowują się jak skrzydła, są trwałe i bardzo odporne na rozciąganie. Nowe żagle nie wybrzuszają się i nie zmieniają kształtu podczas silniejszych uderzeń wiatru. Czy technologia, w którą North Sails tak mocno uwierzył, zastąpi popularne w morskim żeglarstwie regatowym żagle 3DL? Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce.

North Sails posiada 63 oddziały rozsiane w 29 krajach świata. Kilka tygodni temu przedstawicielstwo firmy rozpoczęło działalność także w Polsce. Więcej informacji na stronie internetowej www.northsails.pl.

 

Źródło: magazynwiatr.pl

Komentarze