Nieprawdopodobne, nieprawdopodobne

0
567
Ja wiem – to brzmi nieprawdopodobnie, jako że wszystkie poprzednie Zarządzenia Porządkowe Dyrektorów Urzędów Morskich w sprawach żeglarskich na prawdę zasługiwały na kpiny. Zabraniano tam na przykład oddalać się mniejszym jachcikom dalej niż 2Mm od brzegu, zabraniano żeglugi przy wietrze pow 4’B, zabraniano pływania w nocy, pozwalano prowadzić skutery wyłącznie… instruktorom PZMiNW, wymagano patentów od 5 KM i 10m2 żagla i inne temu podobne bzdurki. Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie zamierzał ani przestrzegać ani egzekwować przestrzegania tych regulacji.
Na szczęście mamy to za sobą !
Europa ! Europa !
Dobrą nowinę zawdzięczacie Jaromirowi Rowińskiemu. Wznieście toast za Jego zdrowie.
A nowe Zarządzenie sobie wydrukujcie, zafoliujcie i włóżcie do NOTATNIKA SKIPPERA SAJ. Jak znam życie – na pewno się przyda.
Ale dobrowolne kamizelki nadal aktualne !
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
_______________________
Drogi Don Jogre,
Wiem, że przepisy przepisami a życie życiem… Niemniej melduję, że nastąpiła zmiana przepisów.
O dziwo – w rozsądnym, jak oceniam, kierunku.

Ukazało się właśnie nowe (znoszące przepisy poprzedniego) zarządzenie dyrektora UM w sprawie uprawiania żeglugi w celach sportowo-rekreacyjnych. O dziwo –  jest ono krótkie, zwięzłe i w mojej opinii żadnych istotnych czy dolegliwych ograniczeń nie zawiera.
To oznacza, że nadal żeglować będziemy jak dawniej – tyle, że teraz już będziemy to robić legalnie (no… trochę bardziej legalnie)…  🙂 

Nowe dzieło dyrektora UM (Zarządzenie porządkowe Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia 17 lipca 2013 r. w sprawie warunków uprawiania żeglugi na wodach morskich w celach rekreacyjno-sportowych.) można przeczytać tu:
http://www.umgdy.gov.pl/pium/dokumenty/podglad?kod=j0h4s84sq2.y913q04sq1

Jaromir
——————————————————————————–
Zarządzenia porządkowe dyrektorów UM mają swoją złą sławę.
Uważam, że całkiem słusznie – wszak tworzone są na podstawie wątpliwych, blankietowych delegacji ustawowych, przy braku jakiejkolwiek realnej kontroli nad ich twórcami – urzędnikami niższego szczebla (pamiętacie kto pierwszy użył takiego określenia w stosunku do biurokratów z UM?).
Te okoliczności owocowały niejednokrotnie prawdziwie kafkowskim oderwaniem treści zarządzeń porządkowych od rzeczywistości.
To dlatego, jak sądzę, wiele z przepisów zawartych w zarządzeniach porządkowych dyrektora UM pozostawało przepisami martwymi, nie stosowanymi w realnych warunkach – ani przez żeglarzy których miały ograniczać, ani przez tych, którzy mogliby ich przestrzegania egzekwować…

Liczbą takich oddalonych od praktyki i od lat nie egzekwowanych przepisów wyróżniało się do tej pory dopiero co uchylone:
„ZARZĄDZENIE PORZĄDKOWE NR 2
Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni
z dnia 24 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków uprawiania żeglugi na wodach morskich w celach rekreacyjno-sportowych przez jednostki pływające o długości do 5 m oraz niezatapialne jednostki pływające o długości od 5-8 m.” 
Ufff – znaczy – takie cudo:  http://www.umgdy.gov.pl/pium/jednostka?menuId=8301&kodJednostki=gni47ecai2.14pk64cai1&id=34624 

Dla przykładu – warto wiedzieć, że zarządzano tam, iż jachty których dotyczyły przepisy zarządzenia nie mają prawa oddalać się więcej niż 2 Mm od brzegu… Ponadto zabroniona była żegluga w nocy albo żegluga podczas wiatru powyżej 4°B…
Itd., itp. – słowem, od strony formalnej poprzednie zarządzenie dotyczące małej, przybrzeżnej turystyki było tak straszne, że aż śmieszne…
DLATEGO SPIESZĘ DONIEŚĆ – TERAZ TO JUŻ HISTORIA!

Jaromir Rowiński

 

Komentarze