Nagrody The Culture 2011 Tall Ships Regatta

0
388

Sobotę podczas zlotu żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni zwieńczyła ceremonia rozdania regatowych nagród na scenie na plaży w Śródmieściu. „Friendship Trophy” trafiło do załogi „Daru Młodzieży”. „Dar Młodzieży” otrzymał „Friendship Trophy” jako jednostka, która najbardziej przyczyniła się do promowania idei żeglarskiej przyjaźni.

Załoga polskiego żaglowca, jako zwycięzcy siostrzanego pojedynku z rosyjską fregatą „Mir”, otrzymała także „Teapot Trophy”, ufundowane przez Zygmunta Chorenia, projektanta obu jednostek. Trofeum nawiązuje do historycznych wyścigów kliprów herbacianych rywalizujących w XIX wieku na szlaku z Chin do Anglii.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wręczył dyrektorowi regat Peterowi Newellowi nagrodę dla „Przyjaciela Gdyni i najlepszego dyrektora regat”. Peter Newell jest dyrektorem regat od 16 lat. Za jego kadencji w Gdyni odbyły się trzy zloty – w 2003, 2009 i obecny w 2011 r. 

Nagrody za regaty z Turku do Gdyni w poszczególnych klasach:
klasa A – 1. „Dar Młodzieży” (Polska), 2. „Mir” (Rosja), 3. „Fryderyk Chopin” (Polska);
klasa B – 1. „Tecla” (Holandia), 2. „Brabander” (Litwa), 3. „Johann Smidt” (Niemcy);
klasa C – 1. „4 Oceans’ Dream” (Polska), 2. „Villa Mare” (Finlandia), 3. „Śmiały” (Polska);
klasa D – 1. „Lietuva” (Litwa), 2. „Fujimo” (USA), 3. „Lady B” (Polska).

Nagrody dodatkowe za regaty z Turku do Gdyni:
– dla pierwszej jednostki na linii mety, kryterium: czas przepłynięcia – „Lietuva” (Litwa);
– dla pierwszej jednostki na linii mety, kryterium: czas po przeliczeniu (w regatach obowiązują przeliczniki wyrównujące szanse jednostek) – „Dar Młodzieży” (Polska).

Nagrody specjalne ufundowane przez Sail Training International za regaty z Turku do Gdyni:
– nagroda dla najbardziej pomocnego oficera ds. komunikacji „Sail Training International Communications Prize for Race 2” – „Fryderyk Chopin” (Polska);
– honorowe trofeum „Honourable Company of Master Mariners’ Trophy” – „4 Oceans’ Dream” (Polska), za przebycie ostatnich 120 mil przy awaryjnym sterowaniu;
– nagroda dla najmłodszej załogi– „Butterfly” (Polska), średnia wieku załogi wynosi 24,5 lat;
– nagroda dla najbardziej międzynarodowej załogi – „Mir” (Rosja), załoga żaglowca składa się z przedstawicieli ośmiu narodowości.

Nagrody specjalne Sail Training International za całe regaty The Culture 2011 Tall Ships Regatta (dwa wyścigi – z Kłajpedy do Turku i z Turku do Gdyni, kryterium: czas po przeliczeniu):
– klasa A – „Mir” (Rosja);
– klasa B – „Tecla” (Holandia);
– klasa C – „4 Oceans’ Dream” (Polska);
– klasa D – „Fujimo” (USA).

Przypominamy o specjalnym serwisie poświęconym zlocie żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni: www.zagle.miasto.gdynia.pl.

Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Komentarze