Mistrzostwa Świata Moth 2015, Sorrento, Australia.

0
838

Peter Burling (NZL) zdobył tytuł mistrza świata 2015 klasy Moth. Regaty odbyły się w dniach 10-16 stycznia w Australii. Nowozelandczyk zdominował zawody, które rozegrano w trudnych warunkach: najpierw bardzo słabego wiatru, a następnie tak silnego, że nawet najlepsi mieli trudności z pokonaniem trasy. Mimo młodego wieku (24 lata) nowy mistrz świata to już niezwykle utytułowany zawodnik. Jest m.in. srebrnym medalistą olimpijskim z Londynu w klasie 49er i dwukrotnym mistrzem świata w tej klasie oraz jest w składzie Emirates Team New Zealand w America’s Cup. Burling pokonał rekordową liczbę, bo aż 157 pozostałych uczestników, w tym wielu olimpijczyków, mistrzów świata z różnych klas i kolegów po fachu z America’s Cup. Na drugim miejscu znalazł się Nathan Outteridge (AUS), na trzecim Josh McKnight (AUS). Udział brali też np. Loick Peyron (FRA), który kilka tygodni wcześniej wygrał transatlantyckie regaty Route du Rhum czy Dean Barker (NZL), legenda regat o Puchar Ameryki. Wszyscy z podium żeglowali na jachcie MACH2, dla którego jest to już 7 z rzędu tytuł mistrzowski.

Klasa Moth w dalszym ciągu przeżywa bardzo dynamiczny rozwój. Świadczy o tym chociażby coraz większa liczba uczestników na regatach. Kolejne mistrzostwa świata są przewidziane w 2016 roku w Japonii, zaś w 2017 odbędą się w Europie – na pięknym jeziorze Garda we Włoszech.

Jednak już wcześniej będziemy mieli świetną okazję zobaczyć latające ćmy w akcji, bowiem w dniach 5-7 czerwca 2015 w Sopocie odbędzie się jedna z imprez cyklu Moth Euro Cup. To pierwsze w Polsce regaty klasy Moth. W czerwcowy długi weekend warto wybrać się nad morze i obejrzeć z bliska najbardziej obecnie rozwojową klasę żeglarską!

 

Relacje filmowe z kolejnych dni:

Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3

Dzień 4

Dzień 5

 

 

 

Pozostałe filmy 

 

 

Pierwsza dziesiątka MŚ:

1

 BURLING, Peter

NZL

14

2

 OUTTERIDGE, Nathan

AUS

24

3

 MCKNIGHT, Josh

AUS

33

4

 RASHLEY, Chris

GBR

41

5

 DRAPER, Chris

GBR

59

6

 TUKE, Blair

NZL

99

7

 RAST, Chris

SUI

119

8

 LISTER, David

AUS

126

9

 KOTOUN, Anthony

ISV

126

10

 JENSEN, Iain

AUS

129

 

 

Pełne wyniki: http://www.sscbc.bvit.com.au/site/yachting/event/65411/overall_2.html?Tkn=151137

 

Oficjalna strona MŚ: www.mothworlds.org

Zdjęcia: © http://www.sandervanderborch.com/

 

Więcej informacji o klasie Moth można znaleźć na stronach www.facebook.com/MothPoland i www.moth.pl

Komentarze