Mistrzostwa Polski klasy 505 – Sopot

0
634

W dniach 12-14 września zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski klasy 505. Areną zaciętej walki o tytuł Mistrza Polski będą wody zatoki Gdańskiej. Organizatorem regat jest Sopocki Klub Żeglarski.

Tegoroczne Mistrzostwa będą bardzo ciekawym wydarzeniem.

Od ubiegłego roku, w polskiej flocie 505 znów zmieniło się bardzo wiele. W regatach biorą udział załogi z żeglarskim doświadczeniem wyniesionym z innych klas. Sprowadzono kilka nowoczesnych jachtów, zdecydowanie podnosząc poziom sprzętowy floty. Na wodzie po raz pierwszy w historii Mistrzostw będą ścigały się jachty zbudowane w Polsce przez stocznię BlueBlue. 

Do wyścigów zgłosiły się 22 załogi. Swój udział potwierdziły również 3 ekipy z Niemiec. To właśnie Niemcy mają najsilniejszą flotę 505 na świecie. Regaty będą wiec świetna okazją do wymiany doświadczeń i konfrontacji umiejętności na wodzie.

W regatach wystartuje polsko-niemiecka załoga: Rafał Sawicki (były zawodnik i trener Polskiej Kadry Narodowej w żeglarstwie, Mistrz Polski w match-race) wystartuje z Holgerem Jess’em (Mistrzem Świata klasy 505, od wielu lat czołowym zawodnikiem 505, projektantem najnowszego jachtu klasy 505).   

Dotychczas załoga Jakuba Pawluka zdobywała tytuł  Mistrza Polski sześć razy z rzędu. W tegorocznych regatach Nord Cup, Jakub zajął dopiero 8 miejsce. Czy uda mu się wrócić do formy i obronić tytuł również w tym roku?

Do ścigania się na 505, po kilkuletniej przerwie, powróciła bardzo doświadczona załoga Jarek Grabowski /Michał Olko. Jarek z Michałem, praktycznie w każdych regatach Pucharu Polski zajmują miejsca na podium. Są bardzo szybcy, dysponują sprawnym jachtem. W opinii wielu „pięćsetpiatkarzy”, to pewni kandydaci do tytułu. 

Czy, dotychczas prowadząca w klasyfikacji Pucharu Polski, szczecińska załoga Mieczysław Szwed / Piotr Kosobudzki zdobędzie miejsce na podium Mistrzostw Polski?

Na udział w Mistrzostwach zdecydowała się załoga Jakub Jankowski / Franek Badowski. Panowie wystartują na użyczonym, bardzo starym jachcie, złożonym w pośpiechu dzięki pomocy kolegów ze Stowarzyszenia. Sternik tej załogi, ma jednak duże doświadczenie regatowe – przez kilka lat ścigał się w Australii na bardzo wymagających, 18-sto stopowych skiff-ach. Kuba startował także w regatach Sydney –Hobart. Jak załoga poradzi sobie w polskiej stawce 505?

W regatach Mistrzostw Świata, rozegranych w Kilonii wystartowały 3 polskie załogi. Rywalizacja z najlepszymi żeglarzami, w skrajnie trudnych warunkach pogodowych na pewno pozwoliła im zdobyć nowe doświadczenia i podnieść swoje umiejętności. Czy w związku z tym, załoga Mateusz Jura / Bartek Chroł okaże się czarnym koniem zawodów?

Czy w tym roku, znana z solidnej pracy na wodzie, załoga Bartosz Makała /Łukasz Skrzycki (trzykrotni zwycięzcy Pucharu Polski) w końcu sięgnie po tytuł Mistrzowski? 

Pierwsze odpowiedzi na te wszystkie pytania już wkrótce!

Organizatorzy, Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 wraz z Sopockim Klubem Żeglarskim, zadbali o atrakcyjna oprawę regat. Firma MuleBar przygotowała dla zawodników energetyczne pakiety regatowe, które pomogą zachować energie niezbędną do żeglowania. Tuż po zejściu z wody na załogi będą czekały ciepłe posiłki. Zmęczeni rywalizacją na wodzie będą mogli relaksować się w basenach solankowych oraz skorzystać z usług profesjonalnego, sportowego masażysty. 

Na uczestników i zwycięzców regat czekają, oprócz trofeów, atrakcyjne, żeglarskie nagrody i upominki – wiatromierze, pokrowce na bomy i maszty, paski i torby żeglarskie oraz inne gadżety. 

Nasze zmagania zostaną udokumentowane przez świetnych fotografów: Alinę Limańską-Michalską (etatowy fotograf PSK 505) oraz Roberta Hajduka (http://www.shuttersail.com/).

Organizacja tak atrakcyjnych regat nie byłaby możliwa bez udziału doświadczonego zespołu organizacyjnego klubu SKŻ oraz Sponsorów. W tym roku, Mistrzostwa Polski klasy 505 sponsorują firmy: YLE Inżynierowie, Narwal Sails, MuleBar, North Sails, Vaavud oraz Grawer Group.

Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć, jak wygląda żeglowanie na jachcie klasy 505 zapraszamy do obejrzenia filmów dostępnych na kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Gdtgao7BKVU 

Wszystkich naszych kibiców zapraszamy do śledzenia relacji na profilu Facebook https://www.facebook.com/505Polska  

Do zobaczenia w Sopocie!

Polskie Stowarzyszenie Klasy 505

 

Komentarze