Legendarny „Bounty” na Baltic Sail Gdańsk 2011

0
434

Oryginalny HMS Bounty został zbudowany w 1787 roku w Wielkiej Brytanii jako „Bethia”, okręt na którym miano przewozić sadzonki drzewa chlebowego, dla robotników angielskich kolonii, z Tahiti na Jamajkę. Swoją sławę zawdzięcza buntowi załogi, który rozpoczął się w kwietniu 1789 u wybrzeży archipelagu Tonga. Kapitan wraz z kilkunastoma lojalnymi marynarzami, został zmuszony do opuszczenia statku na siedmiometrowej szalupie, a buntownicy osiedlili się na wyspie Pitcairn wraz z uprowadzonymi z Tahiti kobietami. Ta historia doczekała się aż pięciu ekranizacji. Jedną z nich jest film z 1963 roku z Marlonem Brando. To na jego potrzeby w 1960 roku, w Nowej Szkocji zbudowano replikę okrętu. Po premierze filmu wytwórnia MGM wykorzystywała go do promocji filmu, łódka opłynęła całą Amerykę wzbudzając podziw i sensację w odwiedzanych portach, by potem na ponad 20 lat zakotwiczyć w St.Petersburgu na Florydzie.

Po dwóch dekadach jednostka, wraz z majątkiem wytwórni trafiła do rąk kolejnego właściciela, który znów wysłał ją w rejs wzdłuż wybrzeży kontynentu aż do Krainy Wielkich Jezior, by potem podarować ją miastu Fall River. W 2001 roku jednostkę odkupił nowojorski businessman, który zainwestował w jej renowację 1,5 miliona dolarów i przywrócił jej życie. Od tego czasu „Bounty” kontynuuje tradycje żeglarskie pływając po całym świecie i goszcząc na swoim pokładzie wakacyjne obozy żeglarskie i młodzież, która uczy się na nim żeglowania w tradycyjnym stylu. Żaglowiec nadal służy też kinu, w 1990 zagrał główną rolę w filmie „Wyspa skarbów” z Christianem Bale i Charltonem Hestonem, a w 2006 roku posłużył jako jeden z pirackich okrętów w drugiej części „Piratów z Karaibów”.

„Bounty” przypłynie do Gdańska już 7 lipca 2011 roku i zacumuje przy nabrzeżu Targu Rybnego. Wszyscy goście odwiedzający imprezę będą mogli wejść na pokład legendarnej jednostki, porozmawiać z załogą i poznać fascynującą historię żaglowca.

Strona Baltic Sail Gdańsk: balticsail.pl

Komentarze