Le Havre: rozgrzewka przez dwudziestą edycją Transat Jacques Vabre

0
518

45 drużyn weźmie udział w historycznej, 20. rocznicy Transat Jacques Vabre – wyścigu przez Atlantyk z francuskiego portu do brazylijskiego Itajaí. Od 25 października do 3 listopada zbierać się będą jachty czterech klas: jednokadłubowe IMOCA, Open 40, wielokadłubowce MOD70, oraz Multi50. Uczestników czeka 5400-milowy wyścig, którego miastem docelowym, po raz pierwszy, jest Itajaí w południowej Brazylii.

Jest to jedenasta edycja Transat Jacques Vabre. . We wtorek w paryskim kinie Max Linder Panorama organizator zaprezentował duety, które wezmą udział w historycznej edycji wyścigu (mamy także polski akcent w postaci Zbigniewa Gutkowskiego i Macieja Marczewskiego), nakreślił historię regat, oraz wskazał wyzwania, jakie czekają uczestników na trasie z Le Havre do Itajaí. Wśród najbardziej uhonorowanych kapitanów tej edycji jest Jean-Pierre Dick, który wygrał w klasyfikacji jednokadłubowców IMOCA trzy razy (w latach 2003-2005 i 2011). Jego partnerem będzie równie zasłużony Roland Jourdain, który wygrał dwa razy (w 1995 i 2005). Tym razem jednak będą się ścigać katamaranem MOD70 Virbac-Paprec 70.

Wyścig rozpoczyna się w niedzielę 3 listopada pod klifami Saint Adresse. Wszyscy obiorą kurs do Brazylii. Jednokadłubowce ustawią kurs wprost do mety, podczas gdy Multi50 i MOD70 chwilowo wrócą, by poczekać na swój start 5 i 8 listopada.

W tej edycji Transat Jacques Vabre meta ponownie znajduje się w Brazylii, ale tym razem znacznie dalej na południe, co z pewnością dostarczy wielu emocji, ponieważ pogoda na południowym wybrzeżu jest dość kapryśna, więc ostatni etap trasy może być trudny do przebycia.

Organizatorzy przygotowali w Itajaí dla zawodników i obserwatorów Transat Jacques Vabre szereg atrakcji. Przybywających do portu na mecie czeka spektakularne powitanie. Dla turystów z kolei przygotowano szereg wystaw, koncertów i wiele innych atrakcji, a wszystko to potrwa od 16 listopada do 7 grudnia. Pierwsze załogi powinny zakończyć wyścig około 19 listopada.

Więcej informacji na: www.transat-jacques-vabre.com

Komentarze