Łatamy żagle

0
1237

Zdażają się jeszcze miejsca i porty na ziemi gdzie dostęp do żaglowni jest wręcz niemożliwy. Lub nasz żagiel podarł się akurat w czasie święta lub weekendu i zakład jest zamknięty, a my nie możemy pozwolić sobie na kilkudniowe oczekiwanie. Przydadzą nam się wtedy igła żeglarska, juzing, dakron i garść informacji jak własnymi siłami dokonać naprawy.

Niewielkie rozdarcia i przetarcia

Jeśli uszkodzenie jest niewielkie w zasadzie bez problemu powinniśmy sobie poradzić z naprawą. Czasem wystarczy taśma spinakerowa lub dakron samoprzylepny by żagiel wytrzymał do następnego portu. Pamiętajmy jednak by zanim przykleimy łatę dobrze oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Następnie należy wyciąć łątę odpowiedniej wielkości (na obie strony żagla) i zaokrąglić jej brzegi – dzięki temu łata dłużej utrzyma się na miejscu.

Odklejając papier osłaniający klej starajmy się nie dotykać go palcami. Łatkę przykładamy od jednego boku i wyrównując powoli naklejamy na wybrane miejsce. Na zakończenie powienniśmy dobrze docisnąć łatę do powierzchni i dać jej chwilę by się ułożyła (nie składajmy żagla od razu).

Grubsza sprawa…

Jeśli rozdarcie jest konkretnego rozmiaru lub nasze łatanie dakronem samoprzylepnym się nie sprawdziło trzeba sięgnąć do worka bosmańskiego po zestaw do szycia. Powinniśmy w nim mieć juzing (mocną nić żeglarską dostosowaną do grubości żagla), igłę żeglarską i zapasowy kawałek dakronu na łatę. Ułatwi nam sprawę również specjalna taśma dwustronna którą można będzie przykeić łatę do podłoża, narzędzie typu Speedy sticher lub szpikulec kaletniczy oraz kombinerki / rękawica bosmańska.

Wymierzamy łatę tak by przykryła nasze rozdarcie i wycinamy ją. Warto opalić brzegi by materiał się nie strzępił. Następnie przyklejamy brzegi łaty do żagla przy pomocy taśmy. Dzięki temu łata nie będzie się przesuwać w czasie szycia. Dakron jest grubym materiałem i nie ma sensu próbować szyć w tradycyjny sposób. Zdecydowanie łatwiej będzie gdy zaczniemy od zrobienia dziurek przy pomocy szpikulca, a dopiero później po ich śladzie będziemy szyć.

Co powinno znaleźć się w zestawie do łatania żagli?

  • igły – zaróno te żaglimistrzowskie (trójkątne), jak i zwykłe proste igły z dobrego, mocnego stopu
  • juzing – nici żeglarskie – grubością dostosowane do żagli
  • taśma dwustronna – np cienka, transparentna taśma montażowa
  • szpikulec/ speedy sticher
  • dakron do wykonania łaty
  • rękawica bosmańska (lepsza) lub kombinerki
  • zapalniczka

Gdy dotrzemy do portu i będziemy mieć możliwość skontrolowania naszych działań nie zaszkodzi odwiedzić zakłądu żaglomistrzowskiego i przekazać nasz tymczasowo naprawiony żagiel do kontroli. 

Komentarze