Kuba samotnie w drodze na Gwadelupę

0
620

Kuba żegluje już w pasacie  (kierunek wiatru: NEbE 50˚; prędkość wiatru ok. 14-16 w. /ok. 30 km/h.). Wszystkie zadania żeglugowe Rejsu Kuby realizowane są sprawnie. Kontakt z Zespołem Brzegowym Rejsu Kuby odbywa się dwa razy dziennie za pośrednictwem telefonu satelitarnego. Ostatni przekaz Kuby z poranka 18.11.2012: „JESTEM WYSPANY. TAKŻE LEKKO W…. WESOŁY. ZAPASY WODY: 315 l. ZAPASY ROPY – 237 l. (DODATKOWO JEST ZAPAS W KARNISTRACH). CZYLI WSZYSTKO OK., CHOCIAŻ TROCHĘ SAMOTNIE...”

 Trwające obecnie już ponad dobę utrudnienia w automatycznej lokalizacji jachtu i brak pełnej łączności telekomunikacyjnej zostały dzisiaj nad ranem potwierdzone przez służby techniczne sieci telekomunikacyjnych Inmarsat i Stratos. Operatorzy satelitów przekazali informację, że „stacja nadawcza jachtu Delphia Trójka – jest widoczna przez satelity geostacjonarne nad Atlantykiem, jednak terminal znajdujący się na jachcie w dalszym ciągu nie może się zalogować do systemu. Powodem jest zbyt słaby sygnał”. Obserwacje te potwierdza również Kuba. Nad rejonem żeglugi Delphi Trójki zalegają obecnie gęste chmury.

 Według oceny głównego nawigatora Rejsu Kuby – Jacka Pietraszkiewicza – dzisiaj w okolicy żeglugi jachtu Delphia Trójka  spodziewane jest nieznaczne rozpogodzenie. Kuba rozpocznie wtedy zgodnie z procedurą działania mającą na celu przywrócenie pełnej łączności. Takie sytuacje zdarzały się również w czasie wcześniejszego rejsu załogowego, jednak przerwa nigdy nie trwała tak długo.

 

Zdaniem szefa żeglarskiego Rejsu Kuby – kpt. Jarka Kaczorowskiego – ograniczenia w pełnej łączności telekomunikacyjnej nie dają podstaw do żadnych obaw. Kuba posiada pełne wyposażenie nawigacyjne i doskonale wie jak się nim posługiwać samodzielnie.

 17.11.2012 r. około 19.00 UTC (20:00 czasu warszawskiego) w pobliżu jachtu Delphia Trójka (w odległości ok. 38 mil morskich – czyli ok. 70 km.) przepłynął Javier Sanso (Accona), uczestnik regat Vendee Globe, który musiał schronić się za Wyspami Kanaryjskimi aby naprawić fał grota. Żeglarze jednak nie mieli szans się zobaczyć, ze względu na zbyt dużą odległość oraz zapadający zmierzch. Obecnie słońce na pozycji na której znajduje się jacht Kuby zachodzi ok. 19:16 naszego czasu.

 Samotny Rejs Kuby rozpoczęty 14.11.2012 r. w Las Palmas dedykowany jest 50leciu radiowej Trójki oraz 520 rocznicy pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba. Następny planowany ląd – Wyspa Gwadelupa oddalona od Las Palmas o ponad 2,650 Mil morskich (ok. 5,000 km.).

 

Fot. Piotr Kaja – MediaPartners.pl

Więcej na: www.rejskuby.pl

Komentarze