Kto znajdzie 10 szczegółów, którymi różnią się te dwa zdjęcia?

0
382

 

Rozwiązanie tego zadania nie sprawi nikomu żadnego kłopotu i ci którzy śledzą na bieżąco postępy w remoncie Zaruskiego już pewnie zapomnieli jak wyglądał rok temu. Przyznam, że sam bywając często w stoczni zdążyłem się już tak przyzwyczaić do widoku odrestaurowanej jednostki, że niemal zapomniałem, jak wyglądała na początku naszej drogi.

Jak widać prace idą pełną parą – poszycie jest już wymienione niemal do poziomu linii wodnej. Co prawda czeka nas jeszcze ostatnie podejście do parowania – tym razem planek rufowych (ok. 8 wymaga takiej obróbki), ale po doświadczeniach z wręgami, szkutnicy są przygotowani do tej operacji. Równolegle montowany jest szandek, który zamyka złączenie burt z pokładem i nadaje kadłubowi kontur i kształt. Gdy tylko cały szandek zostanie zamontowany (a stanie się to w najbliższych dniach), zacznie się sukcesywny montaż pokładu. Widziałem już wiele przygotowanych do tego celu desek, a jedną nawet leżącą swobodnie na pokładnikach – przy tej okazji szef firmy szkutniczej Complex Jacht, Sebastian Kulling objaśnił mi jak nowy pokład będzie montowany i mocowany.
W decydującą fazę weszła też budowa dwóch największych masztów. Obecnie przygotowane są elementy, z których w najbliższych dniach powstanie bezan. Potem rozpocznie się jego żmudna obróbka. Ostatnie podejście to kolumna grotmasztu, niewiele dłuższa od bezanmasztu, ale grubsza, masywniejsza, o dość skomplikowanej konstrukcji.

A biuro projektu “Gdańsk ratuje Żaglowiec” powoli przymierza się do nowego sezonu promocyjnego. Zaczynamy ze śpiewem na ustach, biorąc udział w bodaj najsłynniejszym polskim festiwalu szantowym “Shanties 2011” w Krakowie. Zapowiada się pyszna zabawa – kto żyw, do Krakowa w terminie 22-27.02.2011!!! 🙂

Pozdrawiam,
Krzysztof Dębski

 

Komentarze