WFOIL GROUP
Założycielem wFoil Group jest Tomaž Zore. W skład tejże grupy wchodzą małe przedsiębiorstwa, rzemieślnicy, eksperci, studenci oraz różne jednostki prywatne, którzy są oddani projektowi. Grupa pod kierownictwem Tomaža pokazuje swoje poświecenie poprzez pozytywne nastawienie, doskonałość i przede wszystkim pełne pasji wykonywanie powierzonych obowiązków.
Idea wFoil Group opiera się obecnie na dość niezwyczajnym modelu – modelu zaufania oraz współpracy między partnerami, z których każdy wnosi swój własny element, aby otrzymać zgrabną i dobrze funkcjonującą całość. Warty uwagi jest fakt, iż członkowie zespołu nie otrzymują wynagrodzenia za swoja pracę. Dlatego też warto sobie wyobrazić potencjał, który obudzi się w momencie pozyskania inwestorów wierzących w tychże ludzi oraz tenże projekt. Zespół tylko czeka na doświadczenie inwestorów oraz fundusze.
WFOIL18 ALBATROSS ZERO
Produkcja wstępna wFoil 18 Albatross opiera się na pierwszym prototypie wFoil18 Albatross 0/1. Ulepszona wersja, wFoil18 Albatross ZERO jest jedyną współczesną, prestiżową hydropłatową łodzią motorową w stylu retro, oferowaną na rynku globalnym w serii limitowanej. Pełna najnowocześniejszych rozwiązań techniki łódź sprawi, iż żeglowanie stanie się niezapomnianą przygodą. Wraz ze swoją unikalną kombinacją nowatorskich technologii, kunsztu oraz skrupulatności, zdaje się on być bestią z duszą.
Wstępnie produkowane modele wFoil 18 Albatross Zero bazuje na wyrafinowanym technologicznie koncepcie instalacji oraz kształtu hydropłatów, zwanych wFoil, pozwalających na osiąganie wysokich prędkości (elektronicznie ograniczonej do 35-40 węzłów), bezpiecznym prowadzeniu we wszystkich warunkach pogodowych przy niskim zużyciu paliwa.
CZY KONCEPCJA WFOIL JEST TĄ WYJĄTKOWĄ RZECZĄ NA WODZIE?
Innowacyjna koncepcja wFoil jest podstawą dla działania wFoil Group, której wizją jest zostanie światowym potentatem produkcji hydropłatowych lodzi. Pierwszym produktem jest znakomita, dwuosobowa łódź motorowa wFoil 18 Albatross ZERO.
Głównym innowacyjnym elementem idei wFoil jest instalacja oraz kształt hydropłatów. Powierzchnie wszystkich hydrodynamicznych elementów, które znajdują się w kontakcie z wodą (4 hydropłaty oraz guma) są obniżane wraz ze wzrostem prędkości. W konsekwencji główny opór hydrodynamiczny pozostaje na tym samym poziomie we wszystkich przedziałach prędkości. Cecha stanowi o wyjątkowości idei naszej łodzi. Jedynie opór indukcyjny oraz aerodynamiczny ulegają wzrostowi (przy innych koncepcjach tego typu opór hydrodynamiczny wzrasta wraz z podwyższającą się prędkością).
Idea wFoil jest pierwszą i jedyną tego typu koncepcją układu hydropłatów na świecie i udoskonala możliwości znanych już łodzi z hydropłatowych, takich jak francuska łódź Hydroptere, która korzysta z idei hydropłatów „V-T” lub amerykańska Oracle Team, korzystająca z koncepcji hydropłatów „L-T”.
Na świecie istnieją trzy podstawowe typy hydropłatów:
– typ „T” (2T, 3T, etc.).
– typ „L-T” (łodzie w Pucharze Ameryki)
– typ V-T (Hydroptere, etc.).
Typy “T” oraz “L-T” są cały czas zanurzone w wodzie z regulacją wysokości; Hydropłat typu „V-T” jest połączeniem ciągle zanurzonego w wodzie systemu „T” oraz hydropłatów przecinających powierzchnię wody.
Typ wFoil jest ideą składającą się z podwójnych typów „V” („V-V”), o dwuściennym kształcie hydropłata, który pozwala na przechodzący w łuk design. System wFoil jest systemem przecinającym powierzchnię wody oraz udoskonaleniem znanych już typów zaś jego nazwa wywodzi się bezpośrednio z układu jego hydropłatów.
ATUTY KONCEPCJI wFoil:
Opór ciągły
Na hydropłatach opór wodny pozostaje bez zmian przez cały zakres prędkości. Jedynie opór indukcyjny oraz aerodynamiczny ulega wzrostowi.
Napędy ekologiczne
Idea wFoil jest bardziej ekonomiczna oraz ekologiczna niż pozostałe typy hydropłatów oraz pozwala na konstrukcję ekonomicznej oraz proekologicznej łodzi. wFoil jest odpowiedni do użycia w połączeniu z najnowszym, ekologicznym, najnowocześniejszym napędem , takim jak wiatrak kanałowy – bezszotkowy napęd elektryczny napędzany ogniwami paliwowymi lub innymi źródłami energii o niskim lub zerowym poziomie emisji. wFoil wprowadza zatem łodzie motorowe, którą posiadają ekologiczny napęd (niski opór wodny).
Łatwy w obsłudze
wFoil jest bardziej stabilny wzdłuż osi pionowej niż jakikolwiek inny koncept hydropłata. Dlatego też jest łatwy do prowadzenia oraz jest stabilny, łatwy w manewrowaniu oraz kontrolowaniu dostarczając poczucia bezpieczeństwa nawet na burzliwych wodach.
Wysoka prędkość
Przechodzący w łuk kształt hydropłata pozwala na osiąganie wysokich prędkości bez pojawienia się zjawiska kawitacji (jak w łodziach motorowych lub jachtach).
Niska prędkość na hydropłatach
Koncept wFoil może unieść kadłub nawet przy niskich prędkościach (5 węzłów).
Ładowność
Dzięki wFoil możemy uzyskać większy ciężar użyteczny lub zmniejszyć ciężar hydropłata dla uzyskania większych prędkości.
Hybrydowa łódź/samolot
Z ideą wFoil oraz aerodynamicznym projektem możemy z łatwością zbudować hydropłatową łódź jak również hydroplan z jednego korpusu. Taka łódź/samolot może działać na wzburzonych morzach jako łódź (mały pobór paliwa oraz „gładka” przejażdżka) oraz w tym samym czasie jak hydroplan, który jest w stanie wystartować i wylądować na niespokojnych wodach.
Możliwości łodzi wFoil
Układ hydropłatów typu „W” dostarcza idealnej platformy do rozwoju oraz tworzenia łodzi hydropłatowych w równych wielkościach oraz dla równych zastosowań. Zakres użycia łodzi wFoil jest bardzo szeroki: od celów prywatnych, poprzez sport, transport, kończąc na łodziach ratunkowych. Projekt wFoil zostanie rozwinięty z punktu widzenia budowy łodzi żaglowych, łodzi motorowych napędzanych paliwem lub elektrycznie (niski opór – zatem małe zapotrzebowanie na energię) oraz z punktu widzenia lotniczego, a mianowicie hydroplan i hybryda wFoil, coś pomiędzy łodzią a hydroplanem.
Z punku widzenia rozwoju, naszym ostatecznym celem jest stworzenie hybrydy stanowiącej połączenie lodzi wFoil oraz hydroplanu wFoil. Z taką łodzią/samolotem bylibyśmy w stanie wystartować oraz wylądować na wzburzonym morzu. Koncepcja hydroplanu bazuje sama w sobie na łodzi typu Canard lub tandemie, które to pozwalają znacznie mniejszemu czynnikowi obciążenia skrzydła na uzyskanie mniejszego poboru paliwa. Czy można sobie wyobrazić użyteczność takiej łodzi w celach ratunkowych, policyjnych czy dla wojskowych operacji? A może warto by stworzyć nową dyscyplinę sportową lub też prywatnie cieszyć się gładkim lotem na wodzie bez uderzania o spienione fale?
Koncepcja wFoil pozwala nam na zorganizowanie przeróżnych zawodów z udziałem łodzi wFoil, motorowych lub żaglowych, lub tez sięgając po różne żeglarskie rekordy: na przepłynięcie kanału La Manche lub też nowy światowy rekord prędkości łodzi żaglowej (500m and 1 mile). W 40 dni dookoła świata… W przyszłości będzie również możliwość organizowania wyścigów z hybrydami wFoil (napędzany samolot i statek w jednej łodzi – podobnie do Red Bull Air Race).
Z powodu unikalnej koncepcji wFoil nie ma obecnie adekwatnej klasy, do której można by zakwalifikować nasz projekt. W związku z tym chcielibyśmy wyjść z inicjatywą do Narodowej Federacji Żeglarskiej o utworzenie nowej klasy żeglarskiej w celu dostarczenia odpowiedniej platformy konkurencji – coś w rodzaju formuły 1 wśród łodzi żeglarskich.
Posiadamy znacznie więcej informacji dotyczących konceptu wFoil, które jesteśmy w stanie udostępnić opinii publicznej, np. wcześniej wspomnianych łodzi, które są w stanie pobić światowe rekordy prędkości. Pełny pakiet danych zgromadzonych podczas programów testowych (modele R/C), koncepcji i projektów różnych modeli (łodzi motorowych oraz żeglarskich), takich jak: wFoil18 Albatross, wFoil10 Raptor, wFoil22, wFoil45, wFoil AC, hydroplan wFoil – hybryda łącząca elementy łodzi i samolotu. Podane wersje oraz wiele więcej będą zademonstrowane jedynie naszym potencjalnym partnerom strategicznym.
W związku z ciągłymi ulepszeniami oraz badaniami nad ideą wFoil nad stworzeniem najlepszej jednostki hydropłatowej na świecie, projekt będzie miał multiplikatywne znaczenie dla różnych dziedzin gospodarki, a mianowicie:
– Aerodynamika – instalacja tunelu wiatrowego wraz ze specjalnym programem komputerowym, który może być używany przez firmy oraz uczelnie.
– hydrodynamika
– wpływ pola magnetycznego na strumień wody
– kompozyty węglowe jako kompozyty przyszłości
– połączenie drewna oraz tych kompozytów
– oszczędzanie energii (baterie, wodór,…)
– inżynieria mechaniczna – napędy, statyka, materiały, silniki (elektryczne, gazowe, dieslowe, wodorowe…)
– systemy elektryczne na łodziach i samolotach – najnowsza technologia nie jest obecnie przedstawiana w dziedzinach lotnictwa oraz żeglarstwie
– osiąganie wysokich prędkości dzięki pływaczkom
– wysokiej jakości skrzydła (wysokie prędkości)
– różne reakcje materiałów na słoną wodę
– oraz wiele innych korzyści.