Konkurs Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego i Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami

0
503

W DNIACH 30.04- 07.05.2014 ODBYŁO SIĘ PIERWSZE W TYM ROKU ZGRUPOWANIA ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH. MIEJSCEM ZGRUPOWANIA BYŁO NARODOWE CENTRUM ŻEGLARSTWA W GÓRKACH ZACHODNICH, KTÓRE JEST IDEALNYM MIEJSCEM DO TRENINGU DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

Pogoda podczas zgrupowania nie rozpieszczała zawodników, temperatura oscylowała w okolicach 6-10 stopni Celsjusza. Jednak na  warunki wietrzne nie mogliśmy narzekać, podczas zgrupowania żeglowaliśmy zarówno w warunkach słabo wiatrowych jak i przy silnym wierze oscylującym około 20-23 węzłów. Treningi odbywały się na Wiśle Śmiałej ze względu na fakt iż były to pierwsze treningi po przerwie zimowej, a także ze względu na nadchodzące zawody o Puchar PZŻ.

Podczas zgrupowania tradycyjnie harmonogram był bardzo napięty a zawodnicy wykorzystywali każdą chwile żeby doskonalić swoją wiedzę  i umiejętność żeglarskie.

Treningi specjalistyczne na wodzie ze względu na niska temperaturę  prowadzone były w dwóch sesjach. Tradycyjnie czas przedpołudniowy poświeciliśmy przede wszystkim na doskonalenie techniki żeglowania, natomiast popołudniowy na doskonalenie umiejętności taktyki regatowej. Podczas zgrupowania oprócz sesji treningów specjalistycznych nasi zawodnicy uczestniczyli  w badaniach wydolnościowych które przeprowadził dr Tomasz Grzywacza oraz naukowców z AWF Warszawa, serię wykładów  na temat trymowania żagli przeprowadził Pan Zbigniew Kuśnierewicz oraz po raz kolejny mieliśmy przyjemność szkolić się z zakresu przepisów regatowych pod okiem międzynarodowego arbitra Zosi Truchanowicz. Dodatkowo  zawodnicy wzięli udział w zajęciach z psychologii, które poprowadziła Pani dr Milena Lachowycz.

Mamy nadzieję ze te wszystkie aspekty pozwolą lepiej żeglować naszym żeglarzom już podczas najbliższych regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które odbędą się w Gorkach Zachodnich w dniach 16-18.05.2014

Grzegorz Prokopowicz

Za zgodą: http://niepelnosprawni.pya.org.pl/ 

Komentarze