Komunikat meteorologiczny nr 6

0
631

W środę 21 listopada na rejon żeglugi Gutka będą miały wpływ trzy układy ciśnień. Jest to przesunięty nieznacznie na południe Wyż Azorski, płytki wyż z Centrum nad Saharą i niż (1009 hPa) z centrum na wschód od Dakaru. Pod wpływem tych dwóch ostatnich rejon na północny-wschód od Wysp Kanaryjskich będzie przez większość dnia zakłócany klinem niżowym.

Taki układ baryczny sprawia, że w żagle ENERGI przez większość dnia będzie wiał  wiatr z północnego-wschodu, głównie z Wyżu Azorskiego (NE-NEbN) o stałej sile 20 węzłów. W nocy nad polskim żeglarzem przeszedł front chłodny z silnymi opadami deszczu.  Podczas jego przejścia Gutek miał wiatr około 30 węzłów, często z różnych kierunków. Front ten całkowicie rozpadnie się dziś po południu na północ od Lanzarote. Od rana zatem żeglarz będzie miał czysty i równy wiatr. Być może ten czas pozwoli Gutkowi na dokalibrowanie autopilota. Temperatura powietrza waha się na poziomie 20 -22 stopni C. Ciśnienie będzie powoli spadać od 1018 hPa dzisiaj do 1010 hPa w sobotę. Fala wiatrowa od 1.5 do 2.7 metra.

Taki wiatr pozwala również żeglarzowi na zmianę kierunku żeglugi. Mógłby on lewym baksztagiem ominąć lewą burtą archipelag Kanarów i wykorzystując północny wiatr za archipelagiem pożeglować na południe. Najbliższe kilkanaście godzin wyjaśni prawdopodobnie jego zamiary.

 

 obraz nr 1

 

Tymczasem ciekawa sytuacja jest wśród liderów.  Stawka podzieliła się na dwie grupy, wschodnią i zachodnią. Widać, ze obie są już w strefie konwergencji równikowej.  Grupa wschodnia wyprzedza zachodnią o około 120 mil morskich. Obie grupy o 0300 UTC płynęły w podobnych warunkach wiatrowych. Jednak to BANQUE POPULAIRE wyszedł na swojej taktyce najlepiej. Armel Le Cleac’h popłynął czystym wiatrem pomiędzy obiema grupami i najprawdopodobniej pierwszy minął równik. W grupie wschodniej prowadził MACIF, ale to VIRBAC PAPREC miał odrobinę większą prędkość i to on (jeśli nic się nie zmieni)  minie równik jako drugi zawodnik tuż po południu.

 

obraz nr 2

Jacek Pietraszkiewicz

Prognozy regatowe dla kibicujących Zbigniewowi Gutkowskiemu w regatach Vendée Globe przygotowuje Krajowy Instytut Meteorologii zajmujący się między innymi opracowywaniem profesjonalnej prognozy pogody dla żeglarzy (www.instytutmeteo.pl).

 

Źródło: http://energasailing.pl/

Komentarze