Kolosy 2014. Zapraszamy do Gdyni!

0
769

Największa tego typu impreza w Europie, 17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów połączone z Kolosami 2014, rozpocznie się w piątek 13 marca w Gdyni. Będą wszyscy: Olek Doba, Denis Urubko, Tomek „Czapa” Mackiewicz, Andrzej Bargiel, Piotr Strzeżysz i wielu innych. Niedzielny finał, podczas którego wręczone zostaną statuetki za największe podróżnicze dokonania ubiegłego roku, poprowadzą Sylwia Bukowicka i Tomek Michniewicz

 

 

Przez trzy dni, od rana do wieczora, w hali Gdynia Arena zobaczymy kilkadziesiąt pokazów zdjęć oraz filmów, przedstawiających najważniejsze polskie osiągnięcia eksploracyjne 2014 roku. Ponadto drugie tyle prezentacji odbywających się ramach Fotoplastykonu będzie można oglądać w salach – to nowość w tym roku! – Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

 

Dokładny program imprezy można znaleźć na stronie www.kolosy.pl. Na co (czy raczej na kogo) warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Rok 2014 pod wieloma względami należał do Aleksandra Doby, Olka nie mogłoby więc zabraknąć w Gdyni. Na Kolosach bywa zresztą niemal od samego początku, a swoje pierwsze wyróżnienie otrzymał tu od Kapituły już czternaście lat temu (!), za samotny rejs kajakiem z Polic do Narviku. W tym roku (w sobotę) zrelacjonuje wyprawę nieco dłuższą, bo w ogóle najdłuższą w historii kajakarstwa morskiego: swój drugi samotny trawers Atlantyku.

 

Również w sobotę gościem Kolosów będzie Denis Urubko (od niedawna obywatel RP!). Jeden z najwybitniejszych współczesnych himalaistów, zdobywca Korony Himalajów i pierwszy człowiek, który zimą stanął na wierzchołkach Makalu i Gaszerbruma II, przedstawi w Gdyni historię swojej zawiłej górskiej kariery – będzie mówił m.in. o próbie wytyczenia nowej drogi na Manaslu oraz wyprawie zakończonej zdobyciem Kanczendzongi od północy.

 

Z kolei w niedzielę będzie okazja, by spotkać się z Tomkiem Mackiewiczem. Jego dramatyczną, piątą próbę zimowego wejścia na wciąż niezdobyty o tej porze roku szczyt Nanga Parbat, śledziły w internecie tysiące sympatyków. O tym, co wydarzyło się w Karakorum – o podejściu na 7800 metrów i o upadku, który o mały włos nie skończył się tragicznie – „na żywo” Czapa jeszcze nie opowiadał. Zrobi to na Kolosach.

 

Inne ważne tematy górskie i „okołogórskie” z programu odbywającej się w Gdyni imprezy to:

 

* prezentacja (w sobotę) Andrzeja Bargiela, znakomitego skialpinisty, który w ubiegłym roku najpierw wszedł w rekordowym tempie (14 godzin!) na Manaslu, a następnie zjechał z wierzchołka tego ośmiotysięcznika na nartach;

* relacja (również w sobotę) Olka Ostrowskiego z wyprawy na Czo Oju (samotne wejście, a potem polski rekord wysokości w zjeździe na nartach)

* spotkanie (w piątek) z Krzysztofem Wielickim, który podsumował ostatnio swoją długą wspinaczkową drogę książką Mój wybór (wywiad-rzeka Piotra Drożdża);

* spotkanie z Januszem Gołąbem, który w niedzielę będzie gościem specjalnym Kolosów i opowie o tym, jak to jest stanąć na szczycie K2 dokładnie w sześćdziesiątą rocznicę pierwszego wejścia na tę górę;

* i wreszcie relacja Tomasza Kawy z wyprawy, której uczestnicy przelecieli szybowcem nad Himalajami.

 

Ponadto warto zaznaczyć, że również Super Kolosa za całokształt dokonań odbierze w tym roku himalaista – Janusz Kurczab.

 

obraz nr 1

 

Usatysfakcjonowani będą żeglarze, na Kolosach znajdzie się bowiem miejsce m.in. dla relacji z wyprawy śladami Władysława Wagnera, której uczestnicy w latach 2010-2014 opłynęli świat dookoła, oraz z drugiej części rejsu dookoła bieguna północnego jachtem „Lady Dana 44” (w ubiegłym roku załoga Ryszarda Wojnowskiego otrzymała Kolosa za pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod żaglami).

 

Z kolei grotołazi nie powinni przegapić sprawozdania Dariusza Bartoszewskiego z ubiegłorocznych postępów w eksploracji jaskini Hagengebirge.

 

Co jeszcze? Mnóstwo. Dlatego tak trudno coś wybrać.

 

Na przykład:

 

* relacja z rekordowego lotu balonem na ogrzane powietrze (na wysokości ponad 11 tys. metrów), zakończonego skokiem ze spadochronu trójki śmiałków;

* opowieść o przebiegu ekspedycji Cinemaya Panamericana, zorganizowanej śladami Tony’ego Halika;

* prezentacja Krzysztofa Suchowierskiego na temat ekstremalnej rowerowej przeprawy przez Jakucję – zimą (!);

* a także premiera arcyciekawego, pełnego ironii, ale i trudnych pytań, filmu Uciec na Pitcairn (w niedzielę wieczorem).

 

I wreszcie uwielbiani przez publiczność Kolosów samotnicy: Piotr Strzeżysz (który dopiero co zakończył swoją przeprawę rowerem z północy na południe Ameryki) i Łukasz Supergan (w 2014 roku przemierzył – jak zwykle – pieszo Iran, wędrując przez góry Zagros).

 

Podczas ubiegłorocznej edycji Kolosów miał miejsce eksperyment – dłuższa (dwugodzinna) retrospektywna prezentacja poświęcona historii polskich osiągnięć eksploracyjnych, przygotowana przez wybitnych znawców tematu. Na pierwszy ogień – nie mogło być inaczej – „poszła” wtedy złota era polskiego himalaizmu. Pomysł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, dlatego retrospektywy nie zabraknie także w programie Kolosów 2014. Tym razem tematem będzie historia polskiego polarnictwa, dziedziny, w której Polacy odegrali w skali świata rolę nie mniej istotną niż w himalaizmie. Przybliżą ją Wojciech Moskal i prof. Jan Marcin Węsławski.

 

Oprócz tego, jak co roku:

 

* premiery książek i spotkania z ich autorami (w sali seminaryjnej hali Gdynia Arena)

* salon mediów podróżniczych;

* salon sprzętu outdoorowego;

* wystawy zdjęć;

* warsztaty (fotografia w podróży, bezpieczeństwo w podróży, zdrowie w tropiku);

* oraz nieskończona ilość inspiracji.

 

 

Ponadto – zmiana. W tym roku Kolosy odbędą się nie tylko – jak zwykle – w hali Gdynia Arena (na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. widzów – podczas Kolosów staje się ona największą salą kinową w Polsce – oraz w sali seminaryjnej), ale po raz pierwszy w historii również w bardzo nowoczesnym Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali Gdynia Arena). Do dyspozycji uczestników 17.OSPŻiA będą tam dwie sale. W większej, 330-osobowej, zagości Fotoplastykon, czyli pokazy, które miały dotąd miejsce w sali seminaryjnej – będzie trzy razy więcej miejsca, większy ekran i lepsze nagłośnienie – natomiast w mniejszej, 90-osobowej sali PPNT, przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo” z tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi.

 

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które Kapituła przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności.

 

Wcześniej, w piątkowy wieczór, rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego organizatorem jest Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

Organizatorami 17. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są agencja MART i miasto Gdynia, które jest także sponsorem strategicznym imprezy. Sponsorem głównym Kolosów jest wiodąca marka outdoorowa The North Face®.

DUŻA SALA

Gdynia Arena

Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 8

 

 

Piątek, 13 marca 2015 r.

 

11.00-11.05 OTWARCIE 17. OSPŻIA oraz KOLOSÓW 2014

 

BLOK I | FOTOPLASTYKON (11.05-13.10)

 

Walid Barham Ode (scen. & reż.)

Mirosław Rajter (prod.)

Pitusiray Sahuasiray. Kod Guamana

 

Karina, Marcin i Antoni Stenclowie

Z Antoszką-Kartoszką po Azji Centralnej

 

Dorota i Robert Szyjanowscy

Mangystau. Świat na dnie albo piękno depresji

 

Alfred Sosgórnik, Elwira Surdy

Mały Tybet

 

PRZERWA (13.10-13.30)

BLOK II (13.30-16.20)

 

Daria Urban, Wojciech Kostyk

Piechotą na Bliski Wschód

 

Grzegorz Gawlik

Wulkany Islandii

 

Adrian Gronek

Cheechako Way. Powrót na Alaskę

 

Rafał Kośnik

Amazonia. Piekielne piękno

 

Magdalena Jurkowska-Bogusz, Tomasz Bogusz

1405 dni

 

PRZERWA (16.20-16.40)

BLOK III (16.40-19.30)

 

Karol Lewandowski, Aleksandra Ślusarczyk, Wojtek Kocoń, Daniel Tkaczyk

Busem Przez Świat

 

Marta Owczarek, Bartek Skowroński

Byle dalej. Pod stopami słońca

 

Krzysztof Gutteter, Eliza Kugler, Paula Rettinger-Wietoszko, Krzysztof Podniesiński, Marta Żuchowska

Mustang. Tajemnice Królestwa Lo

 

Karolina i Aleksander Klajowie

Tandemem przez Azję

 

19.00-19.30

Finał Konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego

Pokaz filmu Nomadzi Władysława Labudy

 

PRZERWA (19.30-19.50)

BLOK IV (19.50-22.25)

 

Krzysztof Wielicki

Mój wybór

 

Witold Palak, Dorota Wójcikowska

Na Zielonym Osiołku. Z Himalajów na plaże

 

Zygmunt Leśniak, Małgorzata Jarmułowicz

Sulawesi. Morscy Cyganie i górale Toraja

 

Marek Dittmann

Prezent urodzinowy, czyli rowerem dookoła świata

 

 

Sobota, 14 marca 2015 r.

 

BLOK V (10.00-12.50)

 

Dobrochna Nowak, Katarzyna Sałaban

Dziewczyny na pokład. Islandia 2014

 

Mirosław Lewiński

Rejs Wagnera 2010-2014

 

Łukasz Natanek, Karol Janas, Małgorzata Czujko

„Nektonem” prawie dookoła świata

 

Ryszard Wojnowski

Wokół Bieguna Północnego

 

Emil Witt

Uzależniony od selwy

 

PRZERWA (12.50-13.10)

BLOK VI (13.10-16.00)

 

Tomasz Witkowski

Polska stratosfera, czyli balonowe rekordy

 

Szymon Springer, Eryk Krasny

Za horyzont. Motocyklem do Australii

 

Krzysztof Suchowierski

Drogami pamięci. Rowerem przez mroźną Jakucję

 

Mateusz Waligóra

Walkabout. Rowerem przez Canning Stock Route

 

Szymon Stawski, Piotr Bobiński, Bogumiła Bibel

Cinemaya Panamericana. Śladami Tony’ego Halika

 

PRZERWA (16.00-16.20)

BLOK VII (16.20-19.30)

 

Aleksander Doba

Transatlantyk. Reaktywacja

 

Piotr Strzeżysz

Z Muminkami na południe, czyli rowerem z Alaski do Patagonii

 

Tomasz Kawa

Szybowcem nad Himalajami

 

Łukasz Supergan

Góry lodu i ognia. Pieszo przez Iran

 

Andrzej Bargiel

Hic sunt leones. Na nartach z Manaslu

 

19.30-19.50 PRZERWA

19.50-22.25 BLOK VIII

 

Denis Urubko (gość specjalny)

Nowy w (polskiej) szkole (himalaizmu)

 

Dariusz Bartoszewski, Marek Wierzbowski

W Ciekawej coraz ciekawiej

 

Aleksander Ostrowski

Na nartach z Czo Oju

 

Michał Macioszczyk

Na „suchym dnie” świata

 

 

 

Niedziela, 15 marca 2015 r.

 

BLOK IX | FOTOPLASTYKON (10.00-12.45)

 

Paweł Ramatowski

Chińskie podziemia

 

Marzena i Krzysztof Wystrachowie

Korona Madidi, czyli trochę inna wspinaczka

 

Marek Wołodźko

Amazonia blisko. Blisko człowieka, blisko kultury, blisko przyrody

 

Janusz Gołąb

K2. Sześćdziesiąt lat później

 

Tomasz Gorazdowski, Olgierd Michalak

Z Trójką przez trzy Ameryki

 

 

 

 

PRZERWA (12.45-13.05)

BLOK X | FOTOPLASTYKON (13.05-15.40)

 

Tomek Mackiewicz

Nanga po raz piąty

 

Wojciech Moskal, prof. Jan Marcin Węsławski

Retrospektywa: polarne Kolosy

 

PRZERWA (15.40-16.00)

 

16.00

Ceremonia wręczenia Kolosów, Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Specjalnej i Nagrody Dziennikarzy

 

PRZERWA (17.10-17.20)

 

17.20 Wręczenie Nagród Publiczności i Grand Prix konkursu FotoGlob

 

17.30-18.20

Janusz Kurczab

Super Kolos 2014

 

18.25-19.40

Marek Ułan-Szymański (scen. & reż.)

Mateusz Konopacki (prod.)

Uciec na Pitcairn (72’ polska premiera)

 

19.45

Losowanie nagród rzeczowych wśród uczestników konkursów dla publiczności

 obraz nr 2

Komentarze