„Kino pod żaglami” – jedyne takie kino w Polsce

0
614

 

Po kilkadziesiąt osób na każdym seansie, kilkanaście projekcji, spotkania z twórcami – to najkrótszy bilans „Kina pod żaglami”. Wczoraj tj. 30 stycznia odbył się ostatni pokaz w pierwszej, gdyńskiej, edycji tego projektu.  A już niebawem rusza druga seria. Tym razem w Gdańsku.

 

„Kino pod żaglami” to unikalny, jedyny taki w naszym kraju, projekt realizowany przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski przy współudziale znanego popularyzatora filmów żeglarskich w Polsce, organizatora JachtFilmu, Andrzeja Minkiewicza.

Przez trzy miesiące w siedzibie POZŻ w Gdyni, co czwartek o godz. 17, odbywały się pokazy kina żeglarskiego połączone ze spotkaniami z ich twórcami i bohaterami. Na niektórych seansach sala konferencyjna Związku pękała w szwach. Na projekcjach bywało ponad 60 osób!

Publiczność reagowała żywo na oglądane filmy – były łzy wzruszenia i zażarte dyskusje. A że po każdym spotkaniu losowaliśmy wśród widzów książki, niektórzy wychodzili z projekcji bardziej niż zadowoleni.

W ramach pierwszej edycji „Kina pod żaglami” pokazaliśmy (z jednym wyjątkiem) filmy dotyczące polskiego żeglarstwa, zarówno jego historycznych dokonań jak i teraźniejszych osiągnięć. I tak:

 • 24 października – można było zobaczyć film „Morze twoimi oczami” o, unikalnych w skali światowej, rejsach niewidomych na żaglowcu „Zawisza Czarny” oraz spotkać organizatorów tego projektu oraz jednego z jego bohaterów.
 •  7 listopada – odbył się seans filmu „Zrobiłem to” o projekcie „OSTAR for Dydek” w ramach, którego Krystian Szypka wystartował w legendarnych regatach samotników przez Atlantyk OSTAR dedykując swój udział w zawodach pamięci koszykarki Małgorzaty Dydek. Żeglarz był gościem projekcji.
 • 14 listopada – pokazany został film „Oceania – morskie laboratorium” o niezwykłym polskim żaglowcu badawczym „Oceania”. O jego rejsach opowiedziała prof. Joanna Szczucka z Instytutu Oceanologii PAN, który jest armatorem jednostki.
 • 21 listopada – zaprezentowane zostały, nieznane dotąd, odnalezione w ubiegłym roku w archiwum POZŻ, amatorskie filmy żeglarskie z lat sześćdziesiątych. Skomentował je wieloletni prezes pomorskich żeglarzy prof. Bolesław Mazurkiewicz. Pokaz przedpremierowy tych filmów odbył się wcześniej na posiedzeniu Koła Seniorów Żeglarstwa POZŻ.
 • 28 listopada – widzowie mogli zobaczyć film „Optimista” o najmłodszych adeptach żeglarstwa oraz spotkać z jego reżyserem Kryspinem Plutą i producentem Dariuszem Dikti. Przy wsparciu POZŻ, kilka tygodni później, film ukazał się na DVD.
 • 5 grudnia – miała miejsce projekcja filmu „Janka. Morska księżniczka” o słynnej Jance Bielak. To m. in. dzięki niej odbył się w 1974 roku w Gdyni pierwszy zlot żaglowców (w tym roku obchodzimy 40-lecie tego wydarzenia). O bohaterce filmu opowiedział jego twórca Bohdan Sienkiewicz.
 • 12 grudnia – widzowie zobaczyli film „W poszukiwaniu legendy” o pokonaniu jachtem „Stary”, z bardzo młodą załogą, Przejścia Północno-Zachodniego.
 • 19 grudnia – odbył się pokaz filmu „Bałtyk na Maksa” oraz spotkaniem z jego bohaterem Maksymilianem Wójcikiem, który w ubiegłym roku, jako pierwszy człowiek w historii, przepłynął Morze Bałtyckie, na trasie Karlskrona-Gdynia, na desce z żaglem.
 • 9 stycznia – zaprezentowany został film „Na koniec świata” o wyprawie jachtem „Barlovento II”, który w ubiegłym roku popłynął najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa.  O ekspedycji opowiedział jej pomysłodawca i organizator Maciej Sodkiewicz.
 • 16 stycznia – widzowie mogli zobaczyć dwa filmy:  „Wielka fanfara morska” i „Namalować morze”. Oba dzieją się na pokładzie żaglowca Akademii Morskiej w Gdyni „Dar Młodzieży”. W pierwszym Jerzy Maksymiuk wykonuje utwór skomponowany specjalnie z okazji 90-lecia polskiego szkolnictwa morskiego a drugi opowiada o odbytym na statku plenerze malarskim. Gośćmi spotkania byli znani dziennikarze morscy Aleksander Gosk i Jerzy Boj.
 • 18 stycznia – w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, podczas Święta Żeglarstwa, całodziennej imprezy promującej żeglarstwo, zorganizowanej przez POZŻ, której finałem była Pomorska Gala Żeglarska, pokazany został znakomity francuski dokument „Tabarly” o Ericu Tabarlym. Równolegle POZŻ wsparł wydanie tego filmu na DVD.
 • 23 stycznia – odbył się seans filmu „Kapitan własnej duszy” o najsłynniejszym polskim pisarzu-maryniście Karolu Olgierdzie Borchardzie. Gościem projekcji byli jego twórcy: Michał Dąbrowski i Jerzy Boj oraz wieloletnia asystentka Borchardta Ewa Ostrowska.
 • 30 stycznia – zaprezentowanych zostało aż pięć filmów młodych twórców, które brały udział w ubiegłorocznym konkursie „A morze kręci mnie”: „Iskra”, „Stateczki”, „Za horyzont”, „Głowa zbrasowana” i „Discover Wisła River”. Gościem spotkania był, organizator konkursu,  Andrzej Minkiewicz. Dodatkowo Bronisław Kuśnierz pokazał swój film  „Na Bałtyku” nakręcony w 1966 i 1967 roku, i opowiedział o kulisach jego powstania.

Pierwsza edycja „Kina pod żaglami” w Gdyni zakończyła się sukcesem. Organizatorzy liczą na to, że podobnie będzie w Gdańsku. Już 20 lutego rusza tam bowiem druga edycja Kina tym razem zorganizowana także przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Szczegóły zostaną podane niebawem. Wszystko wskazuje na to, że trzecia edycja projektu odbędzie się jesienią ponownie w Gdyni.

 

(Fot. Tadeusz Lademann, Ewa Górska)

Komentarze