KIEDY GDYNIA BĘDZIE GŁĘBSZA ???

0
710

Często czytacie w SSI  kto, o co i dla kogo się dobija, jeśli chodzi o przystanie jachtowe w polskich portach .

Znowu o Gdyni. Przez kilkadziesiąt lat  do Basenu żeglarskiego im. Gen. M. Zaruskiego wchodziły duże jachty, nawet tak duże jak „Zawisza Czarny”, „Zew Morza”, „Janek Krasicki”. Wchodzily też wielkie jachty regatowe o zanurzeniu ponad 3 metrów.

Wchodziły.

Dziś „Marina Gdynia” przyjmuje jachty o zanurzeniu tylko do 1,9 m. Co sie stało? Czy to przebudowa wejscia do basenu (nie tylko dla mnie kontrowersyjna)? A może wieloletnie zaniedbania? Tak dla porządku – SSI docenia wartość odbudowy obu falochronów i pogłębienie zapiaszczonych stanowisk postojowych jachtów Marynarki Wojennej). Ale tylko tyle.

Tak na marginesie dzisiejszego newsa.  Wiecie co mnie zdziwiło? To, że 2 newsy Tomasza Konnaka (19 maja i 4 czerwca) nie doczekały się komentarzy gdyńskich żeglarzy.

Mam pewne podejrzenia.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

—————————————-

 

                                                                                                                                                                                                               Gdańsk, 19 czerwca 2013

 

Dyrektor

Urzędu Morskiego w Gdyni

Ul. Chrzanowskiego 10

81-338 – Gdynia

 

 

Szanowny Panie Dyrektorze!

 

Rada Armatorska Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych zwraca się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji publicznej w następującej kwestii:

Kiedy zostanie pogłębione wejście do Basenu Jachtowego im. Mariusza Zaruskiego oraz stanowiska wzdłuż falochronu wschodniego?

Obowiązujący regulamin Mariny Gdynia dopuszcza wejście i cumowanie jachtów o długości do 20 m i zanurzeniu do 1,9 m, tymczasem przeciętny 

regatowy jacht morski o długości rzędu 15 m ma zanurzenie około 2,5 m. Kilkudziesięcioletnie doświadczenie podpowiada, że nigdy nie było problemów 

z postojem i manewrowaniem znacznie większych jachtów.

 

Z poważaniem

 

( – )  j.k.ż.w. Andrzej Remiszewski

Prezes SAJ

 

Za zgodą: www.kulinski.navsim.pl/

 

 

 

 

Komentarze