14 maja odbyło się odsłonięcie figury kapitana Kazimierza Haski na Alei Żeglarzy w Szczecinie. Było to święto żeglarskiego Szczecina.
Prezydent Szczecina, żeglarze, harcerze, muzealnicy, artyści, rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Szczecina wzięli udział w uroczystości odsłonięcia na Alei Żeglarzy w Szczecinie rzeźby kapitana Kazimierza Haski, – społecznika, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej, kapitana motorowodnego żeglugi wielkiej, pioniera żeglarstwa, muzealnictwa i plastyki w Szczecinie.
Licznie przybyli żeglarze, w tym z YACHT KLUBU SZCZECIN, Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego i innych szczecińskich klubów. Gościli na Alei także harcerze i zuchy z Zachodniopomorskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, w tym 55 Wodna Drużyna Harcerska imienia Ludomira Mączki oraz 2 Gromada Zuchowa „Dzielne Gumisie”. Dowodziła nimi komendantka, harcmistrz Eliza Gilewska.
6635_PREZESZOZ?OPREZYDENTSZCZECINA(1).webp
Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski reprezentowali na tej uroczystości – Prezes Zbigniew Zalewski, Romuald Czapliński, kapitan Janusz Charkiewicz oraz grupa znanych działaczy żeglarskich. Środowisko muzealne reprezentował dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski, a artystyczne Bohdan Walknowski – wiceprezes Związku Polskich Artystów Plastyków. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele innych organizacji wodnych oraz rodzina kapitana Haski. Na tą uroczystość przypłynęły szczecińskie jachty, zarówno z Centrum Żeglarskiego – „Magnolia”, „Zryw”, „Forsycja”, „Opuncja”, „Ruta” i inne.
Sobotnie spotkanie na Alei Żeglarzy przygotowała na zlecenie Urzędu Miasta Szczecińska Agencja Artystyczna, we współpracy ze stowarzyszeniem Żeglarski Szczecin, a prowadzącą spotkanie była znana dziennikarka radiowa redaktor Katarzyna Wolnik-Sayna.
Rzeźba jest kolejnym elementem szczecińskiej Alei Żeglarzy. Postać ta symbolizuje czasy pionierskie i początki polskiego żeglarstwa w Szczecinie. Uosabia polskich pionierów, którzy odbudowywali i zagospodarowywali Szczecin. Kapitan Haska, i jemu podobni zbudowali podwaliny pod polskie żeglarstwo nad Odrą i Bałtykiem, to dzięki nim możemy dzisiaj żeglować z polską flagą na rufie.
Spotkanie otworzył Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który podkreśli, że kapitan Haska był pionierem edukacji morskiej, która hartuje każdego młodego człowieka.Stwierdził, że bulwary szczecińskie stały się miejscem spotkań i spacerów, które uczą morskiej historii Szczecina.
Pięknie także podsumował osiągnięcia Kaźmierza Haski, prezes Zbigniew Zalewski, przypominając, że był on jednym z najwybitniejszych szczecińskich kapitanów i działaczy żeglarskich, pierwszym prezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz pierwszym honorowym prezesem naszego związku, wychowawcą kilku pokoleń żeglarzy, propagatorem żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży.
Harcmistrz Eliza Gilewska przypominała czasy skautingu wodnego i II Rzeczpospolitej oraz postać druha Kazimierza Haski. Wspomniała przedwojenne harcerstwo i to, że ten który zostanie harcerzem będzie nim przez całe życie, tak jak to było w przypadku Kazimierza Haski. Podkreśliła, że harcerze kierują się w swoim życiu zasadami wynikającymi z prawa harcerskiego i opierają je na dewizie: Bóg, Honor i Ojczyzna.
Dyrektor Lech Karwowski przypomniał osiągnięcia muzealnika i konserwatora Haski oraz jego starania o powstanie w Szczecinie Muzeum Morskiego. Natomiast Bohdan Walknowski przedstawił dorobek artystyczny rzeźbiarza i plastyka Kaźmierza Haski.
Piotr Owczarski, działacz żeglarski, historyk szczecińskiego żeglarstwa, organizator rejsów żeglarskich dla młodzieży, a prywatnie wnuk kapitana Haski przypomniał jego żeglarski testament: „Na pierwszym miejscu kapitan Haska stawiał wodne wychowanie dzieci i młodzieży, jako szkoły charakterów i zasad. Dalej popularyzację żeglarstwa wśród mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego, budowę Centralnej Przystani Żeglarskiej w Szczecinie (Portu Jachtowego Szczecin), utworzenie w stolicy Pomorza Zachodniego silnego i prężnego Muzeum Morskiego, jako centrum kultury i edukacji morskiej, budowy żaglowca dla Szczecina „Zewu Morza II” i uczynienia z naszego miasta stolicy żeglarstwa południowego Bałtyku”. Dodał także, że na reaktywację czekają Międzynarodowe Regaty o puchar Gryfa Pomorskiego, stworzone przez Kazimierza Haskę w 1958 roku. To najstarsze ogólnopolskie regaty morskie.
Rzeźba wykonana przez Pawła Szatkowskiego została odsłonięta przez prawnuki kapitana Haski: Jędrzeja, Michała, Olgę, Wojciecha i Katarzynę. Większość z nich, tak jak ich pradziadek, jest związana z wodą, żeglują na jachtach, pływają także kajakami, podtrzymując tym samym rodzinną tradycję.
Figurę odsłonił najstarszy z prawnuków Jędrzej, który poszedł w ślady pradziadka, jest żeglarzem, kajakarzem, sternikiem morskim, ratownikiem WOPR. Był członkiem sekcji regatowej SEJK Pogoń, wychowankiem trenera Zbigniewa Muraszko, członkiem Polskiej Kadry Narodowej w żeglarstwie, w klasie 420, brał udział w Mistrzostwach Europy w La Rochel we Francja oraz Mistrzostwach Polski. Już jako trzynastolatek uczestniczył w Wyprawie Islandia 2009, a ostatnio w Wyprawie Narwik 2015. Był jednym z tych szczecińskich żeglarzy, którzy pod dowództwem kapitana Macieja Krzeptowskiego dotarli na Spitsbergen, do Arktyki.
Spotkanie zakończył występ zespołu szantowego „Stary Szmugler”, zdjęcia i rozmowy żeglarzy oraz mieszkańców Szczecina przy rzeźbie kapitana Haski. Można powiedzieć, że kapitan Haska zacumował, już na stałe, w porcie Szczecin.
Piotr Owczarski