Zaproszenie: Uroczystość w Alei Żeglarzy – Szczecin

0
557

 

Piotr Krzystek

Prezydent Miasta Szczecina

oraz

Stowarzyszenie Żeglarski Szczecin

mają zaszczyt zaprosić na uroczystość

odsłonięcia kolejnego elementu 

ALEJI ŻEGLARZY

w Szczecinie

w sobotę 14 maja 2016, o godz. 1300

na Bulwarze Piastowskim koło Mostu Długiego

 

w programie m.in.

osłonięcie rzeźby kapitana Kazimierza Haski, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej

pioniera polskiego żeglarstwa i muzealnictwa w Szczecinie, artysty plastyka i konserwatora zabytków

 

o kapitanie:

Należał do grona najwybitniejszych szczecińskich kapitanów i działaczy żeglarskich. Kazimierz Haska, o czym mało kto wie, w rejestrze polskich kapitanów posiadał patent numer 2. Był także kapitanem motorowodnym, zawodnikiem, sędzią żeglarskim, instruktorem -wychowawcą kilku pokoleń żeglarzy, propagatorem żeglarstwa, społecznikiem. Z zawodu artysta rzeźbiarz, był cenionym plastykiem, pionierem muzealnictwa i plastyki w Szczecinie, konserwatorem zabytków. Od lipca 1945 roku współtworzył Muzeum Miejskie, miał znaczący udział w odbudowie muzeum oraz zabezpieczaniu i konserwacji ocalałych zbiorów muzealnych. 

Brał udział w kampanii wrześniowej, walczył nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej, próbował przedrzeć się do otoczonej Warszawy. Po rozbiciu Armii Poznań znalazł się w niewoli.

Można stwierdzić, że był jednym z ojców szczecińskiego żeglarstwa, jego pionierem. Współtworzył je już w 1945 roku i wspierał jego rozwój przez następne 30 lat. Działał w Lidze Morskiej, Polskim Związku Żeglarskim, Sekcji Żeglarskiej AZS, Jachtklubie AZS i Sekcji Żeglarskiej MKS „Pogoń”. W latach 1949-51 pełnił funkcję zastępcy delegata Okręgu Szczecińskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, przewodniczącego Sekcji Żeglarskiej Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej (1952-53), pierwszego prezesa Okręgowego Związku Żeglarskiego po reaktywowaniu PZŻ (1957-64) oraz członka zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego w Warszawie. Był także wybitnym sędzią żeglarskim klasy państwowej i jednym z najstarszych powojennych sędziów Polskiego Związku Żeglarskiego.

źródło: http://jkazs.szn.pl/content/kazimierz-haska

 

Komentarze