Kapitan Asia Pajkowska 1st Lady OSTAR 2013

0
661

W SZTORMOWĄ SOBOTĘ 26 PAŹDZIERNIKA 2013 R. W PLYMOUTH ODBYŁA SIĘ UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRÓD UCZESTNIKOM TRANSATLANTYCKICH REGAT SAMOTNIKÓW OSTAR’2013

Uroczystość odbyła się w Rogal Western Yacht  Club w obecności szeregu uczestników regat tegorocznych i z lat poprzednich. Kapitan Asia PAJKOWSKA otrzymała z rąk burmistrza Plymouth nagrodę 1st LADY, dla najlepszej zawodniczki regat.

Ponieważ w tegorocznych regatach wystartowała tylko jedna kobieta, organizatorzy chcieli wycofać nagrodę 1st LADY – przyznanie jednak nagrody Asi wymusili, już na mecie w Newport pozostali uczestnicy regat, konkurenci Asi, co zostało uznane za szczególne wyróżnienie.

Podkreślono, że kpt. A. PAJKOWSKA jest jedyną Polką, która dwukrotnie startowała w OSTAR (poprzednio w 2000 r.). Asia płynęła pod polską banderą na 12 metrowym katamaranie  s/y „CABRIO II” (POL 7006) zbudowanym przez stocznię Andrzeja ARMIŃSKIEGO ze Szczecina. Pokonanie liczącej ponad 3 tys. mil trasy po północnym Atlantyku z Plymouth (UK) do Newport (USA) zajęło Asi 27 dni. Na mecie była 7 na 18 jachtów które wystartowały. Tegoroczne warunki meteorologiczne na trasie były wyjątkowo ciężkie, przez trasę regat przeszło 5 sztormów w tym sztorm tropikalny „Andrea”. Zwycięzca OSTAR kpt. Andrea MURO określił – „to nie były regaty dla żeglarzy lecz dla gladiatorów”.

W tym roku kpt Asia PAJKOWSKA w czasie blisko pół roku pływania  przeszła Atlantyk 4 razy w poprzek, pokonała 25 000 mil morskich, często w bardzo ciężkich warunkach, w których bardzo dzielnie spisywała się Pani kapitan i jej jacht!

Za zgodą: www.pya.org.pl/ 

Komentarze