Kanał Dobrzycki – interdyscyplinarna konferencja popularno-naukowa

0
666

 

Cały rok 2015 to czas realizacji projektu o nazwie Kanał Dobrzycki,w ramach którego Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiejwspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA, przy wsparciu samorządów Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Gminy Zalewo, podjęły działania promujące Kanał Dobrzycki. Trzonem projektu jest specjalne wydanie Zapisków Zalewskich, specjalne – bo obszerniejsze niż zwykle i monotematyczne – poświęcone w całości Kanałowi Dobrzyckiemu.

obraz nr 1

Wydawnictwo dodatkowo wzbogacone zostało o płytę DVD o pojemności 4,7 GB z bogatą zawartością multimedialną. Komplet artykułów z tego numeru na płycie uzupełniony został o to, co zwykle nie mogło się znaleźć w Zapiskach, a więc: zdjęcia w dobrej rozdzielczości, mapy, filmy, utwory muzyczne.

W trakcie realizacji projektu przeprowadzono warsztaty dla młodzieży: filmowe i dziennikarskie, efekty pracy młodych twórców również znajdziecie w tym numerze.  Konkurs „Warstwica 103” miał charakter geograficzno-historyczny i miał uzmysłowić młodzieży gdzie w czasach lokacji miasta w XIV w sięgała woda jeziora Ewingi. Konkurs pt. „Kanał Dobrzycki i okolice” miał charakter literacki.

 

Projekt obejmował także produkcję kolejnego filmu z serii „Tajemnice kanału Elbląskiego”, filmową prezentację Kanału Dobrzyckiego rejestratorem HD oraz wideoklip promujący Kanał Dobrzycki jako jeden ze składników Kanału Elbląskiego.

Podsumowaniem projektu jest konferencja popularno – naukowa, która odbędzie się w dniu 27 października 2015 r. w Dobrzykach. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny – prosimy o zgłoszenie uczestnictwa na adres: tmzz.zalewo@wp.pl

 

AGENDA

9:00 – 10:00 rejestracja uczestników
10:00 uroczyste otwarcie konferencji
10:15 – 11:450 Blok I – Kanał Dobrzycki – dziś i jutro 

panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości, wprowadzenie Sławomir Dylewski – mapa batymetryczna Kanału Dobrzyckiego

11:45 – 12:00 – przerwa

12:00 – 13:00 Blok II – Kanał Dobrzycki – historia i kultura

wprowadzenie – Edward Całka – Jak to z nazwą kanału było?
prof. Stanisław Januszewski – Śluza na kanale Dobrzyckim
dr Wiesław Skrobot – Niektóre wartości kulturowe Kanału Elbląskiego i ich niewykorzystany potencjał edukacyjno -turystyczny
dr Cezary Wawrzyński – Kanały Elbląski i Dobrzycki zaczynają się w Zalewie…
Kazimierz Skrodzki – Zalewskie okno na świat – Kanał Dobrzycki, najstarszy kanał żeglowny w Polsce

13:00 – 13:15 przerwa

13:15 Questing – gra terenowa dla uczestników konferencji

 ponadto  premiery filmów

„Gdzie zaczyna się Kanał Elbląski?”
wideoklipu „Steenke”

 

 Projekt „Kanał Dobrzycki” zrealizowano przy wsparciu finansowym

 Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego 

obraz nr 3

oraz

Gminy Zalewo

 obraz nr 4

http://navicula.org.pl 

Komentarze