Już można zwiedzać Skansen Morski w Kołobrzegu

0
365

Od środy Skansen Morski w Kołobrzegu jest już oficjalnie dostępny dla zwiedzających. W przecięciu wstęgi 14 sierpnia uczestniczyła Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Na uroczystości obecni byli także m.in. poseł Marek Hok i senator Grażyna Anna Sztark.

Idea plenerowej ekspozycji zabytków morskich zrodziła się 2009 r. Kolekcja nierozerwalnie połączona jest z tradycjami Kołobrzegu oraz Pomorza Zachodniego. Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego gromadzi zabytki morskie od 1963 roku, a jego sztandarowymi eksponatami  są pozostałości po legendarnym kontrtorpedowcu ORP Burza – pierwszym polskim okręcie-muzeum. Z inicjatywy Ligi Morskiej i Rzecznej, w 1996 r. kolekcja została wzbogacona o okręt patrolowy Straży Granicznej 912 ORP Fala. Drugi okręt 205 ORP Władysławowo przekazany został muzeum w 2010 r. na mocy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej, na wniosek Stowarzyszenia La Stadia z Elbląga.

Na wystawie prezentowane są także pozostałości z legendarnego niszczyciela ORP Burza (m.in. maszt, 100 mm armata okrętowa, parki amunicyjne, dalmierz morski, torpedy, miny) oraz fragment drewnianego kadłuba statku i jacht Orkan II. Sa także gotowe ścieżki piesze dla zwiedzających.

Skansen morski czeka na gości w Porcie Rybackim przy ul. Bałtyckiej 31, naprzeciw stadionu piłkarskiego.

Projekt budowy skansenu na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego to wspólne przedsięwzięcie Starostwa Powiatu Kołobrzeskiego i Muzeum Oręża Polskiego.

Warto dodać, że kołobrzeskie muzealnictwo w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.

Źródło: http://morzaioceany.pl

Komentarze