Jutro wielka parada żaglowców na zakończenie gdyńskiego zlotu!

0
355

Jutro (5 września) finał zlotu żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni. O godz. 17.00 rozpocznie się wielka parada. Trasa uzależniona jest od kierunku wiatru. Najprawdopodobniej jednostki wyruszą z Sopotu, by ok. godz. 18.20 „las masztów” mogli ujrzeć gdynianie i goście miasta.

Żaglowce zaczną opuszczać Basen Prezydenta o godz. 15.00. Godzinę później wszystkie powinny wyjść z portu.

Podczas parady żaglowce płynąć będą wzdłuż wybrzeży Sopotu i Gdyni z prędkością 5 węzłów w odległości 900-1300 m od brzegu. Dystans między kolejnymi jednostkami wyniesie ok. 500 m.

Kolejność parady: „Strażak 14”, ORP „Piast”, „Sedov”, „4 Oceans’ Dream”, „Gulden Leeuw”, „Lietuva”, „Brabander”, „Kapitan II”, „Fryderyk Chopin”, „Fujimo”, „Kruzenshtern”, „Elena”, „Tecla”, „De Gallant”, „Zawisza Czarny”, „Villa Mare”, „Mir”, „Śmiały”, „Thalassa”, „Camelot”, „Teda”, „Johann Smidt”, „Dar Młodzieży”.

Alternatywna trasa parady wiodłaby w odwrotnym kierunku, z północy na południe, czyli z Gdyni do Sopotu. Gdyby ten wariant okazał się ostateczny, poinformujemy Państwa o zmianie.

UWAGA! Osobom, które planują podziwiać żaglowce podczas wielkiej parady przypominamy, że nie wolno wchodzić na zbocza klifowe Redłowa i Orłowa, o czym przypominać będą strażnicy miejscy.

Doskonałe punkty widokowe to: Molo Południowe – przy Akwarium Gdyńskim, Bulwar Nadmorski, Kamienna Góra, molo w Orłowie.

Sąsiednie mariny zostały zaproszone, by jednostki w nich cumujące dołączyły do parady. Wiele z nich zgłosiło chęć udziału. Statki, które jednak nie będą brały udziału w paradzie, nie powinny zbliżać się do płynących żaglowców, by uniknąć niebezpieczeństwa.

Przypominamy o specjalnym serwisie poświęconym zlocie żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni: www.zagle.miasto.gdynia.pl

Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Komentarze