Justine Mettraux – kobieta Mini Transat 2013

0
745

Urodziła się 4 października 1986 roku w Szwajcarii, w rodzinie szwajcarsko-francuskiej. Wraz z ojcem, braćmi i siostrami odkrywała radość z żeglowania. Mimo młodego wieku zdołała zebrać doświadczenie żeglarskie: zwycięstwo w European Championship Esse 8.50, zwycięstwo w Bol d’Or Mirabaud, trzy występy w Tour de France Sailing. W 2012 roku Justine przekonała niedowiarków o swoich umiejętnościach, wielokrotnie pojawiając się na podiach różnych regat.

Kiedy zjawiła się na starcie wyścigu „Les Sables – Azory – Les Sables”, wielu zakładało się, że dziewczyna nie da rady pokonać takiego dystansu. Ciężka praca jednak się opłaciła i Justine pokazała co potrafi, wygrywając pomimo niesprzyjających warunków. Dobra strategia, szybkość i wytrzymałość – to jej główne atuty.

W tegorocznej edycji Mini Trasant znów miała okazję się wykazać i dokonała historycznego wyczynu: samotnie pokonała Atlantyk, płynąc ze średnią prędkością nieco ponad 6 węzłów i zajmując 2 miejsce w klasyfikacji łodzi seryjnych. Do tej pory żadnej kobiecie nie udało się zająć miejsca na podium, chociaż niektóre były blisko, na przykład Isabelle Autissier w 1987 roku oraz Isabelle Joschke w roku 2007.

Po udanym, lecz ostrożnym starcie, 27-letnia Szwajcarka deptała po piętach liderowi – Aymeric’owi Belloir, jednocześnie mając za towarzysza Simon’a Koster’a. Mettraux i Koster byli zaabsorbowani walką o drugie miejsce i nie zwracali uwagi na resztę zawodników. Pod koniec listopada Justine udało się wyprzedzić przeciwnika i tę przewagę utrzymała do końca, pomimo problemów technicznych, które pojawiły się na początku grudnia (zawodniczka nie potrafiła określić, co dokładnie się zepsuło). W końcu, po 22 dniach, 22 godzinach, 55 minutach i 34 sekundach, Justine Mettraux przekroczyła linię mety w Pointe-à-Pitre, zapisując się na kartach historii.

 

Źródła: www.minitrasat.fr , www.teamworkvoileetmontagne.com 

Komentarze