Jeszcze 120 Mil morskich

0
767

Po przejściu Zatoki Biskajskiej i krótkim postoju w porcie La Coruna – jacht Delphia Trójka już pod dowództwem jachtowego sternika morskiego, red. III Programu Polskiego Radia – Kuby Strzyczkowskiego żegluje dalej. Docelowy port i finał rejsu technicznego z Gdańska do Lizbony to: Marina Parque das Nações Lisboa, gdzie jacht spodziewany jest 26.10.2012 r. w południe.  Jeszcze 120 Mil morskich (220 km).

Z portu La Coruna jacht wyruszył – 22.10 o godzinie 16.30, najpierw na zachód, a potem po minięciu w nocy  Przylądku  Cape Finisterre („Koniec Ziemi”) już na południe. Pierwszej doby utrudnienie żeglugi stanowiły jedynie mgła ograniczająca widoczność do2 Mil morskich i duży ruch statków rybackich. We wtorek, 23.10. w południe jachtowi ponad godzinę towarzyszyło stado kilkudziesięciu delfinów. Na wysokości portugalskiego miasta Porto odebrano prognozy meteo, które wskazywały opóźnienie niekorzystnego wiatru, dlatego skipper zadecydował o kontynuowaniu rejs bezpośrednio do Lizbony. Zapowiadany obszar silnego wiatru miał trwać tylko kilka godzin w nocy z wtorku na środę. 23.10.2012 o 21:00 zarefowano (zmniejszono powierzchnie) żagli i włączono silnik. Około 22ej jachtowy wskaźnik szybkości wiatru pokazywał już 38 węzłów. Ze względu na tworzącą się wysoką falę (około 5 m.) i narastającą siłę wiatru zmieniono kurs, bliżej w stronę brzegu, aby osłonic się od silnych szkwałów.

24.10.2012. około 07ej siła wiatru wzrosła do 42 węzłów (ok. 80 km/h), zaczął padać rzęsisty deszcz, a wysoka fala stała się bardziej nieregularna. W ciągu 5 godzin żeglugi pod wiatr, wspomagając się silnikiem, przepłynięto zaledwie 10 Mil morskich. W zaistniałej sytuacji skipper Kuba Strzyczkowski – zdecydował o skierowaniu jachtu do oddalonego o 15 mil (ok. 28 km.) portu Figueira da Foz w Portugalii, który Delphia Trójka osiągnęła po południu 24.10.2012. W tym porcie oddalonym o 122 Mm od Lizbony załoga poczeka na przejście niżu. W czwartek, 25.10.2012 – wczesnym rankiem pokład jachtu opuścili towarzyszący rejsowi przez 10 dni od Cherbourga – przedstawiciele redakcji ŻAGLI: Joanna Siemiak i kpt. Marek Zwierz. Ich pomoc na jachcie była nieoceniona.

Jacht Delphia Trójka wypłynął w dalszą podróż około 15.30. – z trzema osobami na pokładzie: skipperem Kubą Strzyczkowskim, 1szym oficerem i głównym nawigatorem Rejsu – Jackiem Pietraszkiewiczem oraz z przedstawicielem Partnera Technicznego Rejsu – Maćkiem Zalewskim.  Do Lisbony zostało około 230  km. Planowany obecnie termin przybycia jachtu do Mariny Parque das Nações w Lizbonie to południe 26.10.2012. Oznacza to, że przygotowywane na wieczór 26.10.2012 r. spotkanie z reporterami Programu III Polskiego Radia i TVP Info odbędzie się w terminie. Kuba Strzyczkowski, który już wkrótce rozpocznie Delphią Trójką swoją wielką żeglarską i dziennikarską przygodę – samotny rejs przez Atlantyk, z Portugalii, przez Wyspy Kanaryjskie w poprzek oceanu. Samotny ale nie sam, bo połączony z słuchaczami – cyklicznymi relacjami już od 27.10.2012 na antenie Trójki i w TVP INFO, która właśnie rozpoczęła relacje o rejsie także na swojej stronie: http://tvp.info/informacje/raporty/rejs-kuby-50-lat-trojki

 

(opr. JJC + JP)

Źródło: www.RejsKuby.pl

Sztorm – Fot. Jacek Pietraszkiewicz

 Delfiny  Fot. Joanna Siemiak, Żagle

Komentarze