Jachty „mantra ANIA” i „mantra ASIA” zamknęły trzecią wokółziemską pętlę

0
455

Dwa szczecińskie jachty „mantra ANIA” i „mantra ASIA” zakończyły drugiego czerwca 2011 w słoweńskim porcie Portoroż trzecie okrążenie świata. Rejsy obu jachtów zaczęły się sześć lat temu, 25 września 2005 w tym samym miejscu. Każdy z jachtów przepłynął osiemdziesiąt tysięcy mil morskich i odwiedził setki portów w ponad sześćdziesięciu krajach na wszystkich zamieszkałych kontynentach.

Wśród pobitych po drodze rekordów jest najszybszy polski samotny rejs dookoła świata kpt. Joanny Pajkowskiej – 198 dni, a także samotne opłynięcie globu przez dwudziestodwuletnią Martę Sziłajtis-Obiegło. Do ostatniego portu jacht „mantra ANIA” wprowadzili kpt. Wojciech Malejka i Jadwiga Pęklaska a jacht „mantra ASIA” kpt. Joanna Pajkowska i Aleksander Nebelski. Kpt. Wojciech Malejka i Jadwiga Pęklaska płynęli przez ostatnie cztery miesiące od Singapuru, a kpt. Joanna Pajkowska i Aleksander Nebelski szesnaście miesięcy od Florydy. W sumie w różnych etapach wyprawy Joanna Pajkowska opłynęła ziemię na jachcie „mantra ASIA” niemal dwa i pół razy.

Projektantem i budowniczym obu jachtów a także organizatorem ich rejsów jest szczeciński żeglarz kpt. Andrzej Armiński. Po zakończeniu trzech rejsów dookoła świata „mantra ANIA” wraca na przyczepie nad Bałtyk, a „mantra ASIA” popłynęła do Wenecji.

Andrzej Armiński

Komentarze