JachtFilm Festiwal 2017 w Gdyni

0
413

Co zobaczymy?

Morski portret Rudolfa Krautschneidera, dramatyczny Vendée Globe z 1997 roku i opowieść 10-letniej Aurory Ulani, która większość życia spędziła na jachcie. To tylko niektóre produkcje, które zobaczymy w sobotę, 18 lutego w Gdyni na festiwalu JachtFilm.

Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją ubiegłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni.

– Dużą atrakcją będzie „Niedzielny żeglarz”, film z 2016 roku o pierwszych regatach Whitbread Round the World Race z lat 1973-1974 – mówi Andrzej Minkiewicz, dyrektor festiwalu. – Film opowiada o Meksykanach, którzy byli traktowani jak egzotyczna ciekawostka, ale nieoczekiwanie te wokółziemskie regaty wygrali. Jest to produkcja zrealizowana z dużym poczuciem humoru, pokazująca młodych ludzi, dla których regaty były przygodą życia.
Jednym z filmów pokazanych w Gdyni będzie „Ted”, poświęcony zmarłemu 28 grudnia 2016 roku kapitanowi Tadeuszowi Olechnowiczowi, słynnemu komendantowi „Daru Pomorza” i „Daru Młodzieży”.
– Można traktować „Teda” jako hołd dla kapitana – mówi Minkiewicz. – Michał Dąbrowski, reżyser filmu, był u Tadeusza Olechnowicza w Bremerhaven latem i jesienią, i zarejestrował ostatnie z nim rozmowy. Będzie to pierwszy otwarty pokaz filmu.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, a partnerami Pomorski Związek Żeglarski, miasto Gdynia i Muzeum Marynarki Wojennej.

Program:

Sobota, 18 lutego, godzina 12-16
– „Ted” (20 minut) – film z 2016 opowiadający o kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu, ostatnim komendancie „Daru Pomorza” i pierwszym „Daru Młodzieży”.
– „Niedzielny żeglarz” (74 minuty) – historia Ramona Carlina, który z rodziną i przyjaciółmi wystartował na jachcie „Sayula II” w pierwszej edycji wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race. Meksykańska załoga te regaty nieoczekiwanie wygrała.
– „Rozkołysany świat Rudy Krautschneidera” (25 minut) – produkcja z 2009 roku o jednym z najsłynniejszych czeskich żeglarzy.
– „Aurora Ulani” (20 minut) – film o przygodach rodziny żeglującej na katamaranie „Dharma Bum III”, widzianych z perspektywy 10-letniej Aurory.
– „Od drewna do głębi” (5 minut) – krótki dokument o Benie Harrisie, który produkcję mebli porzucił dla produkcji drewnianych jachtów.
– „Samotnie na falach” (50 minut) – opowieść o czeskim żeglarzu Milanie Koláčku, który postanawia wystartować w regatach Mini-Transat.

 

 

Komentarze