IV Międzynarodowe Regaty Eljacht Cup 2013

0
499

Trzeci weekend czerwca będzie okazją do rywalizacji na międzynarodowych wodach w ramach IV Międzynarodowych Regat Eljacht Cup 2013. Regaty odbędą się w terminie 14-17 czerwca 2013 i są klasyfikowane w cyklach regatowych Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz Pucharu Bałtyku Południowego 2013. Regaty zostaną rozegrane na trasie Gdańsk – Bałtijsk – Gdańsk.

         Na obecnym etapie przygotowań odnotowano zgłoszenia łącznie 24 jachtów. W części są to deklaracje wstępnego udziału, a końcowa liczba startujących zostanie zweryfikowana przez rosyjskie konsulaty w związku z szybko zmiennymi procedurami wydawania wiz.

         Ze znanych postaci żeglarskich odnotować należy zgłoszenie złożone przez Romana Paszke na „Gemini 4”, Krzysia Paula nieodmiennie na „Dużym Ptaku”, czy też Tomka Konnaka na nowym nabytku o znaczącej nazwie „Czarodziejka”. Wśród startujących nie zabraknie oczywiście tytularnego patrona regat Jurka Jankowskiego, na zawsze szybkim „Eljachcie”. Z rosyjskich żeglarzy wystąpi zapewne Serioża Pavlenko na „Błagodarnost 2”.

         Wszystko wskazuje, że do 14 czerwca, czyli dnia kończącego przyjmowanie zgłoszeń zarówno Organizator, jak też uczestnicy regat trwać będą w nieświadomości dotyczącej rywali na trasie do Bałtijska. Również brak jest ostatecznej wiedzy o liczebności udziału jachtów rosyjskich. Wszystko wskazuje na sporu udział żeglarzy z Kaliningradu. W przeddzień startu do Eljacht Cup na Zatokę Gdańską przybędą rosyjskie jachty kończące własne zmagania w dwóch niezależnych regatach, a uczestnicy tych regat zamierzają drogę powrotną do Bałtijska odbyć w regatach Eljacht Cup. Zgodnie z wcześniej przyjętym planem w niedzielę 16 czerwca do już wymienionej grupy jachtów dołączą polskie jachty z Zalewu Wiślanego, aby wziąć udział w rosyjskich, jednodniowych regatach Bursztynowe Żagle, które zostaną rozegrane na wodach morskich pomiędzy Bałtijskiem, półwyspem Taran. Przedstawiony program gwarantuje, że niedziela w Bałtijsku będzie bogata w wydarzenia żeglarskie, w tym ceremonie zakończenia 3 regat połączone tradycyjnie z nagradzaniem zwycięzców. Uczestnicy Eljacht Cup wieczorem w niedzielę będą żegnać się ze swymi rywalami, aby w poniedziałek 17 czerwca stanąć na starcie II wyścigu w kierunku Górek Zachodnich.

         Dla zrekompensowania trudów uczestnictwa w regatach dotkniętych trudnościami wizowymi, Organizator przygotował pulę atrakcyjnych nagród, w czym zasadniczy udział mają sponsorzy regat:

Delphia Yachts – największy producent jachtów żaglowych w Polsce

Eberspaecher  – producent unikalnych rozwiązań grzewczych i klimatyzacyjnych do pojazdów

Sail Service w Gdańsku

Sklep Żeglarski Neptun w Gdyni

Fundatorami pucharów są:

w grupie ORC – Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski

w grupie KWR – Jachtklub Stoczni Gdańskiej, organizator regat

 w grupie Open – ARBOS Poland, organizator Międzynarodowych Targów Przemysłu Jachtowego w Ostródzie.

 

Więcej informacji na stronach: www.eljachtcup.pl , www.jachtklub.nsm.pl 

Komentarze