Informacje ze startu Regat Sydney-Hobart – via satelite – z pokładu jachtu Selma Expeditions

0
791

Etap 3 Wyprawy: „SELMA – ANTARKTYDA – WYTRWAŁOŚĆ”

26.12.2014. Sydney – Australia – Ocean Spokojny
Załoga s/y Selma Expeditions wystartowała w Regatach Sydney – Hobart 2014. To już 3-ci etapie wyprawy: „SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ”

13.00 czasu lok. (03.00 czasu polskiego) 26.12.2014 Sydney, Australia, z pokładu s/y Selma Expedition

Regaty The Rolex Sydney Hobart Yacht Race 2014 rozpoczęte.

Na starcie żeglarskiego wyścigu organizowanego od 70 lat przez Cruising

Yacht Club of Australia we współpracy z Royal Yacht Club of Tasmania, tym razem stanęło 117 jachtów z 11 krajów świata, wśród nich polski jacht s/y Selma Expeditions. Skipperem 17to osobowego zespołu jest kapitan Piotr Kuźniar. Specjalnie na regaty do załogi jachtu dołączyli – Dominik Życki, olimpijczyk, mistrz Świata i Europy w klasie STAR (razem z M. Kusznierewiczem) oraz kpt. Jarosław Kaczorowski, mistrz świata w klasie MICRO, znany regatowiec, trener i sędzia żeglarski. Wyszkolenie żeglarskie specjalnej załogi przybyłej z Polski poprowadził Artur Skrzyszkowski – uczestnik wielu światowych projektów regatowych. Załoga Selma Expeditions nawet w Wigilię ćwiczyła manewry żeglarskie i dopinała ostatnie przygotowanie na pokładzie.

„…Są tutaj najszybsze jachty na świecie, postaramy się dać z siebie wszystko, powalczymy, ale czekamy na silne wiatry, Selma lubi sztormy… Przygoda przed nami… Życzcie nam szczęścia – przekazał w chwili startu kapitan Kuźniar.

W tegorocznych regatach bierze udział prawie dwa tysiące żeglarzy z kilkunastu krajów. Dystans regat Sydney – Hobart wynosi 630 Mm – ok. 1,170 km.

 

Więcej informacji:
Tracking pozycji s/y Selma Expeditions:
Oficjalna strona regat
Codzienne relacje z Regat w TVP SPORT, ŻAGLE TV i na antenie Polskiego Radia Pr. 1.

Wyprawa: „SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ” na jachcie Selma Expeditions rozpoczęła się na początku kwietnia 2014 w Ameryce Południowej okrążeniem Hornu. Po opłynięciu Ziemi Ognistej i Patagonii pod dowództwem kpt. Piotra Kuźniara nastąpiła zmiana załogi. W kolejnym etapie jacht pod dowództwem co-skippera Tomasza Łopaty przemierzył Ocean Spokojny. W obecnym, 3cim etapie Wyprawy Selma Expeditions bierze udział w 70ej edycji regat ROLEX CUP Sydney-Hobart. Na początku stycznia 2015 roku – Selma Expeditions, z kapitanem Piotrem Kuźniarem oraz finalnie wyłonioną polsko-czeską załogą, opuści Tasmanię i pożegluje na antarktyczne Morze Rossa, najdalej położone na południe i najzimniejsze morze Ziemi. Jeśli warunki lodowe pozwolą – załoga planuje dotrzeć do południowego krańca Zatoki Wielorybów (78° 30′ S, 164° 20′ W). Jeśli uda się zrealizować planowany cel to Selma Expeditions ustanowi nowy żeglarski rekord świata.

 

(*) Wyprawa „Selma-Antarktyda-Wytrwałość„: ok. 18,000 Mm (ponad 33,000 km.) śladem antarktycznych ekspedycji sprzed 100 lat Sir Ernesta Shackletona. Jacht Selma Expeditions po opłynięciu w kwietniu 2014 Przylądka Horn (ETAP 1) i remoncie w Chile, pożeglował szlakiem Magellana w poprzek Pacyfiku (ETAP 2) do Australii; w grudniu (ETAP 3) bierze udział w regatach: Sydney – Hobart, a w styczniu i lutym 2015 (ETAPY 4 i 5) dotrzeć na antarktyczne Morze Rossa. Planowany powrót z Morza Rossa (ETAP 6) do Ushuaia w Argentynie – przełom marca i kwietnia 2015.

 

Komentarze