IMOCA Ocean Masters

0
735

Na targach nautycznych w Paryżu intensywnie działa IMOCA. Wygląda na to, że stowarzyszenie postanowiło zainwestować nie tylko w promocję (widoczne od początku regat TJV ożywienie strony internetowej i profilu Fb, specjalnie tworzone ciekawe treści – dobre teksty i zdjęcia najlepszych fotografów, zatrudnienie kilku osób specjalnie do tego), ale również w nową formułę regat. Być może dzięki temu skostniała dość organizacja zmieni swoje oblicze. Wszystkie duże regaty idą w monotypy – jednak skiperzy IMOCA w głosowaniu zdecydowanie opowiedzieli się za pozostawieniem formuły Open przy ujednoliceniu konstrukcji masztu i kila w nowo budowanych jednostkach. Jakie zmiany ogłosiła organizacja na salonie w Paryżu?

Pierwszą sprawą jest przedstawienie kilku kluczowych reguł najbliższej edycji Barcelona World Race (start 31 grudnia 2014). Regaty będą zamknięciem cyklu mistrzostw świata IMOCA – któremu nadano właśnie nową nazwę – IMOCA Ocean Masters World Championship. Regaty pozwolą na otrzymanie 8 punktów (tabela bieżącej punktacji zawodników jest na stronie IMOCA). Szczegóły dotyczące regat można już przeczytać w Notice of Race – zawiadomieniu o regatach na stronie BWR (http://www.barcelonaworldrace.org).

Andor Serra, dyrektor fundacji FNOB (Barcelona Foundation for Ocean Sailing), organizatora BWR, ogłosił, że trasa BWR będzie omijała Nową Zelandię od południa. Przepisy dopuszczają 3 przystanki, nie dłuższe w sumie niż 8 dni, a wykorzystanie jednego skutkować będzie doliczeniem 24 godzin do czasu rejsu.

Pod względem sponsoringu regaty są już “zapięte” – sponsorzy główni – Estrella Damm, Renault and Johnson & Johnson wyrazili swoją chęć do udziału w imprezie. Zgłoszono na razie 2 zespoły, GAES i Mare. Na rok przed regatami liczba jachtów, jakiej oczekują organizatorzy szacowana jest na 9 – 14.

Podkreślany jest również aspekt ekologiczny regat BWR. (Zresztą, chyba w przypadku każdych regat jest on teraz bardzo silnie akcentowany). Organizatorzy blisko współpracują z UNESCO. Miasteczko regatowe BWR będzie znajdowało się w Ramblas, co ma pozwolić na odwiedziny jak największej liczby kibiców I mediów.

Ogłoszono również inaugurację nowego programu mistrzostw świata – IMOCA OCEAN MASTERS World Championship. Program ma na celu ocenę i promocję osiągnięć zawodników startujących na jachtach klasy IMOCA 60 poprzez wyłonienie mistrza świata – w cyklu dwuletnich eliminacji. (Za promocję odpowiada szwajcarska organizacja OSM – Open Sports Management, powołana w tym celu przez sir Keitha Millsa.) Ocean Masters zbiera pod jednym szyldem wszystkie funkcjonujące obecnie imprezy IMOCA – zapowiadane są również nowe regaty w kalendarzu, w tym pierwsze w czerwcu z Nowego Jorku do Barcelony. Celem OSM jest stworzenie atrakcyjnego kalendarza regat dla klasy IMOCA oraz położenie większego nacisku na międzynarodowy charakter zawodów i przyciągnięcie nowych zespołów. Chodzi również o promocję dotychczasowych oraz nowych partnerów regat.

Luc Talbourdet, prezes klasy IMOCA, tak wypowiadał się na konferencji w Paryżu:
IMOCA jest dzisiaj najbardziej dynamicznie rozwijającą się klasą w regatach oceanicznych pod względem liczby jachtów oraz aktywnych zawodników. Jej popularność we Francji jest ogromna. Chcielibyśmy wejść na nowy poziom rozwoju, aby stała się bardziej międzynarodowa. Jestem przekonany, że nasza współpraca z OSM umożliwi nam szybką realizację tego celu.”

Sir Keith Mills, prezes OSM, dodał:
Utworzenie marki OCEAN MASTERS, nowej, mocnej marki związanej z klasą IMOCA, pozwoli nam przyciągnąć nowych partnerów, w tym sponsora tytularnego cyklu Ocean Masters World Championship, a następnie umożliwić jak najszerszej publiczności dostęp do fantastycznych materiałów zdjęciowych i nie tylko. Zbudowanie dużej, globalnej, cyklicznej imprezy sportowej w rodzaju Formuły 1, wymaga zaangażowania dużej liczby fanów i obserwatorów, kibicujących swoim zespołom i obserwującym ich poczynania na każdym etapie każdych zawodów globalnego cyklu imprez. Niezwykła intensywność emocji stanowi ogromny magnes przyciągający ludzi do tego sportu.”

Celem cyklu Ocean Masters jest wyłonienie Mistrza Świata – co dwa lata. Program eliminacji układany jest wokół dwóch głównych wyścigów – regat dookoła świata Barcelona World Race (załogi dwuosobowe 2014/15) i Vendee Globe (regaty samotników w 2016/17). Pierwszą imprezą nowego cyklu będą dwuosobowe regaty transatlantyckie z Nowego Jorku do Barcelony – Imoca Ocean Masters New York To Barcelona Race.

Po tygodniu ścigania się na tle wieżowców Manhattanu, 1 czerwca 2014 jachty wystartują spod Statuy Wolności. Międzynarodowa flota IMOCA 60 wyruszy aby zmierzyć się z rekordem 12 dni 6 godzin 3 minut i 48 sekund ustanowionym w roku 2010 przez Team Estrella Damm (Alex Pella, Pepe Ribes, Stan Schreyer) na tej trasie pod patronatem hiszpańskiej fundacji FNOB (Fundacio Per La Navegacio Oceanica Barcelona). Teraz IMOCA, FNOB i OSM wspólnie zajmą się organizacją regat na tej trasie.

Klasa IMOCA w liczbach* – *Liczby na podstawie danych z lat 2008-2012 obejmujące następujące regaty: Vendee Globe, Barcelona World Race, Transat Jacques Vabre, Route Du Rhum:

4,309 akredytowanych mediów, 816 godzin emisji TV
52,647 artykuły drukowane, 4.6m kibiców
Wartość mediów: €411 M Globalna wartość ekonomiczna: €224 M

IMOCA
Założone w 1991 międzynarodowe stowarzyszenie jachtów jednokadłubowych klasy Open (International Monohull Open Class Association). Członkami jest ponad 30 zawodników.
www.imoca.org

FUNDACIO PER LA NAVEGACIO OCEANICA BARCELONA
Fundacja FNOB organizuje regaty Barcelona World Race.
www.fnob.org

OCEAN MASTERS
Nowa nazwa cyklu Mistrzostw Świata klasy IMOCA. Nowy Mistrz zostanie wyłoniony w roku 2015, po zakończeniu regat Barcelona World Race. Kolejny tytuł będzie przyznany za kolejne dwa lata. Mistrzostwa Świata będą prowadzone I przygotowywane przez OSM w cyklu dwuletnim.
www.imocaoceanmasters.com

OSM/OPEN SPORTS MANAGEMENT
OSM – agencja będąca właścicielem praw komercyjnych oraz konsultantem marketingowym IMOCA. Będzie wprowadzać nowe strategie promocji klasy oraz aktywnie szukać sponsorów zarówno dla klasy, jak i dla zawodników.
www.opensportsmanagement.com

źródło:http://www.barcelonaworldrace.org/en/actualite/breves/detail/barcelona-82038203key-in-the-promising-future-of-the-imoca-class-0-290#.Uq7M981G_Tu

Wygląda na to, że do towarzystwa rządzonego do tej pory wyłącznie przez Francuzów dołączą inni. Oby. Amerykanie już się szykują: http://sailinganarchy.com/2013/12/11/masters-of-the-universe/

Źródło: http://milkajung.com/

Komentarze