I edycja Zaruski Cup już za nami!

0
689

W miniony weekend, 13 i 14 lipca 2013 r., na wodach Zatoki Gdańskiej odbyły się regaty o Puchar STS Generał Zaruski – Zaruski CUP 2013. Żeglarska rywalizacja 25 załóg przebiegała w klasach KWR, ORC oraz OPEN.

Sobotnie wyścigi charakteryzowały bardzo trudne warunki – silny wiatr i spore zafalowanie, które w znacznym stopniu utrudniały załogom manewry – jeden ze startujących jachtów „Argea” złamał nawet maszt. Na mecie w obu biegach jako pierwszy pojawił się „Duży Ptak”.

Podczas zmagań zawodnikom asystował „Generał Zaruski”, pięknie prezentując swoje potężne żagle. Poprzez stanowisko komentatorskie kpt. Jerzy Jaszczuk opowiedział publiczności o szkoleniu młodzieży i rejsach realizowanych na flagowej jednostce Miasta Gdańska.

W niedzielę pogoda dopisała, stwarzając idealne warunki do żeglowania. Równy i silny wiatr oraz słońce nastroiły pozytywnie żeglarzy do dalszej walki. Zatoka nabrała kolorów, dzięki dumnie powiewającym spinakerom, ku uciesze zebranych na plaży licznie widzów. Drugiego dnia oba biegi również wygrał „Duży Ptak”, tym samym zdobywając I miejsce w klasie ORC. Drugie miejsce zajął Pallas /kpt. Jan Piernikarczyk – JK Gryf Gdynia/. Miejsce na podium uzupełnił Polled 2 pod dowództwem kpt. Jacka Chabowskiego /JK Stoczni Gdańskiej/.

W klasie KWR oprócz walki o I miejsce i Puchar STS „Generał Zaruski”, załogi rywalizowały również o nagrodę specjalną – Puchar ufundowany przez Prezydenta RP Bronisława KomorowskiegoKlasę KWR w grupie I (powyżej LOA 9 m) wygrał „Quick Livener” z kpt. Jackiem Zielińskim – PKM Gdańsk/, który oddał tylko jeden bieg na rzecz „Aquarelli” – 2 miejsce /kpt. Andrzej Zieliński – JK im. Conrada/. „Elessar” dowodzony przez Marka Turowskiego /Armator prywatny/ zajął trzecie miejsce w tej grupie. Grupę II KWR (do LOA 9 m) wygrał „Lotis” /kpt. Mieczysław Trzpis – JK Stoczni Gdańskiej/ przed „Piorunem” 3 /kpt. Dominik Kacprzak – Armator prywatny/.

W kategorii jachtów turystycznych trzy zwycięstwa zapewniły załodze „Seriny” pod dowództwem pkt. Korneliusza Packiego /AKM Gdańsk/ pierwsze miejsce w grupie do LOA 9 m. Drugie miejsce zajęła załoga „Nefryta” /kpt. Juliusz Ogórkowski – ŻKM Gdańsk/. Trzecie miejsce zajął „Kaprysek”/ kpt. Roman Radzikowski – Pałac Młodzieży/.

W klasie turystycznej powyżej LOA 9 m wyraźnie wygrał „Filmar IV” /kpt. Stanisław Filipiak – Armator prywatny/. Druga była załoga „Zeny II” /kpt. Marek Marcinkowski – Armator prywatny/, zaś trzecie miejsce wywalczyła „Atena” /kpt. Piotr Myśliwiec – Armator prywatny/.

Z uwagi na to, że wyścigi żeglarskie przeważnie rozgrywają się między zawodnikami płci męskiej, w tym roku portal Sailbook.pl wraz z Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim ufundowali Puchar Zaruski Cup – SailBook Ladies Challenge dla najlepszej załogi żeńskiej biorącej udział w regatach Zaruski Cup 2013. Nagrodę główną otrzymał „Panacee”/ kpt. Katarzyna Roznerska.

Pełne wyniki dostępne na stronie internetowej Mariny Gdańsk pod adresem:

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, MOSiR Gdańsk, przy współpracy z Gdańską Federacją Żeglarską i  Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.

Sponsorzy: Sunreef Yachts,  Code Zero, Grand Coal, Henri Lloyd, Sail Service, Ozoshi,  Idee Kaffee, Restauracja Nova Pierogova

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, SailBook.pl, Dziennik Bałtycki, Magazyn Wiatr, PortalMorski.pl, Magazyn Prestiż, TVP Gdańsk

Partnerzy imprezy: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Puchar Bałtyku Południowego