Holenderskie retrospekcje – „okiem” Tona Sondaga

0
758

1. Asystowanie “Keewaydin”

2081_-du-Morbihan.webp

Trawler żeglarski “Keewaydin” ma długą i barwną historię. Został zbudowany w 1913 roku w Rye przez G. & T. Smith. Należał do rodziny Lowestoft i służył do połowów na Morzu Północnym. W 1937 roku został przeniesiony na Bałtyk, gdzie był używany jako prom ładunkowy. Służył wiernie w obu wojnach światowych, przewożąc uchodźców z Danii do neutralnej Szwecji. Podczas jednej z podróży, pomieścił w sumie 420 komandosów. Obecnie służy jako łódź czarterowa: www.keewaydin.co.uk

Na zdjęciu pomagam przy wyjściu z doku, wykorzystując w tym celu swojego RIB-a.

 

2. Regaty w Saint Tropez

2081_jpg

Połacie płócien, entuzjastyczni członkowie załóg i piękne odrestaurowane jachty – raj dla fotografa.

 

3. Jacht na Morzu Śródziemnym

2081_ean-Sea.webp

To zdjęcie reprezentuje wolność, którą można poczuć tylko podczas żeglowania po morzu. Tylko ty i żywioły.

Czekałem na mojego kolegę, który był w helikopterze, aby zakończyć zdjęcia. Jak tylko skończył, podpłynąłem RIB-em blisko łodzi i zrobiłem to ujęcie. Wciąż uważam je za jedno z moich ulubionych.

 

4. Regaty Clipper Round the World

2081_jpg

Jeden z jachtów biorących udział w wyścigu, opuszczający Den Helder w Holandii, zmierzający do Southampton na ostatnie okrążenie w wietrznych warunkach. Każdy chętny na jedno lub więcej okrążeń może dołączyć na: www.clipperroundtheworld.com

 

5. Delta LLoyd w Volvo Ocean Race

2081_hoek-v-holland.webp

Volvo Ocean Race jest wyścigiem, który zawsze wzbudza wiele emocji, oferując wszystko, co tylko możliwe w żeglarstwie. Czyni go to największą atrakcją dla żeglarzy z całego świata.

Dla mnie ten moment był szczególny. To był pierwszy raz, kiedy prawdziwie zbliżyłem się do tych łodzi, walczących z falami w wietrznych warunkach.. Byłem około 40 mil do brzegu o 05.00 rano, czekając na ich przybycie. Podziwiałem kolory nieba i morza i nagle pojawiły się na horyzoncie. Zanim się na dobre zorientowałem, już były obok mnie. To jest prędkość!

 

6. Ratowanie delfinów w Outer Hebrides

2081_rides.webp

Cóż, to ja w towarzystwie 4 dorosłych delfinów i dziecka. Zostali uwięzieni w czasie odpływu w zatoce Outer Hebrides. Gdy wieść się rozeszła, inni ludzie z wyspy przyszli z pomocą, wezwano nawet straż pożarną. Przez moment miałem kontakt wzrokowy z jednym z tych zwierząt. Za każdym razem, gdy się poruszałem, patrzył na mnie jakby chciał powiedzieć „Nie odchodź, proszę pomóż mi”. Po 6 godzinach udało nam się wydostać je na głębsze wody i odpłynęły. Nie mogłem się powstrzymać, przed uronieniem łez radości, kiedy patrzyłem jak odpływają.

 

7. Wichura w Ijmuiden

2081_

Mimo, że miałem swoją wystawę na targach HISWA w Ijmuiden (przeniesione od tego roku do Amsterdamu), jeden z kapitanów straży przybrzeżnej zapytał mnie, czy nie chciałbym popłynąć z nimi na jednostce SAR. Oczywiście, powiedziałem – w tym momencie, wiała dziewiątka. Miałem ze sobą aparat, na sobie garnitur, i tak jak stałem, popłynąłem z nimi. Uwielbiam tę podróż i zdjęcia, które udało mi się podczas niej zrobić.

 

8. Plaża Kwade Hoek nad Morzem Północnym

2081_ea.webp

Ta plaża znajduje się w pobliżu Rotterdamu, blisko portu rybackiego Stellendam. Jest tu dość pusto a okoliczne tereny stanowią rezerwat przyrody. Niewiele osób tu zagląda. Kocham to miejsce, przypomina mi Outer Hebrides w Szkocji.

 

9. Morze Śródziemne – Rolex Cup – jacht Ashanti

2081_anti.webp

Jacht Ashanti podczas regat Rolex Middle Sea

 

10. Śladem Petry

2081_

Jacht motorowy Petra na Morzu Północnym podczas testów przed dostarczeniem do swojego nowego właściciela, którym był nie kto inny, jak sam budowniczy pan Van Heesen. Zaczynał jako cieśla, budował domy, stracił przy tym nawet trzy palce. Później rozpoczął budowanie małych łodzi żaglowych zwanych Jaguarami. W tej chwili powstała duża stocznia Van Heesen Yachts.

 

11. Stary drewniany statek rybacki w Outer Hebrides

2081_he-Outer-Hebrides.webp

Podczas jazdy samochodem, zauważyłem wrak wśród błota i skał. W Outer Hebrides, wciąż można jeszcze znaleźć takie miesjca. Drewno, zapach wody, mówią za siebie. Można dosłownie poczuć historię. Uwielbiam takie miejsca.

 

12. Swan 45 Rolex World Championship

2081_rto-Cervo.webp

Porto Cervo, Sardynia, Włochy.

Początek jednej z serii regat World Swan 45 Club. Piękne łodzie.

 

13. Telefonica podczas Volvo Ocean Race

2081_holland-bfr-7.webp

 

14. Telefonica podczas Volvo Ocean Race

2081_at-the-north-sea.webp

Spektakularne przedstawienie w pobliżu Hoek van Holland na holenderskim wybrzeżu podczas regat Volvo Ocean Race.

 

© Ton Sondag

FB Ton Sondag Photography

http://www.tonsondag.com/

Komentarze