21 tys. euro z przeznaczeniem na kontynuację eksploracji jaskini Hranická propast otrzymał na zakończenie Kolosów 2013 Krzysztof Starnawski. Tak mocne wsparcie dla laureata Kolosa w kategorii „Wyczyn roku” z roku 1999 (oraz aż trzech wyróżnień: 2000, 2006 i 2011) było możliwe m.in. dzięki trwającej już od dwóch lat współpracy Kolosów z reprezentującymi National Geographic Society Camillą Hansen ze Sztokholmu i Rebeccą Martin z Waszyngtonu.
Martin i Hansen po raz pierwszy odwiedziły Gdynię w roku 2012. Były wtedy niezwykle zaskoczone rozmachem imprezy, jej skalą, panującym na niej klimatem i różnorodnością przedsięwzięć prezentowanych przez prelegentów. Rok później miały już podczas Kolosów swoje stoisko, na którym instruowały podróżników, jak starać się o granty przyznawane przez Global Exploration Fund. Cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
W tym roku natomiast współpracę pomiędzy GEF a Kolosami udało się wreszcie „skonsumować”. Mamy nadzieję, że nie po raz ostatni.
Tuż po ceremonii wręczenia statuetek za dokonania roku 2013 na scenę Kolosów poproszony został Krzysztof Starnawski. W imieniu Global Exploration Fund grant w wysokości 21 tys. euro wręczył mu Piotr Chmieliński (Camilla Hansen z powodu choroby nie mogła być obecna w Gdyni). Starnawski przeznaczy go na dalszą eksplorację podwodnej jaskini Hranická propast na Morawach, w której systematyczną działalność prowadzi od kilkunastu lat.
W 2014 roku Starnawski podejmie w niej próbę ustanowienia rekordu świata w głębokości nurkowania w jaskini, być może też uda mu się ze studni pod Ołomuńcem uczynić najgłębszą znaną podwodną jaskinię na Ziemi (do Pozzo del Mero we Włoszech, mierzącej 393 metry, Hranickiej propasti brakuje „zaledwie” 19 metrów). W realizacji projektu będzie mu towarzyszył m.in. fotograf i nurek Marcin Jamkowski.
Krzysztof Starnawski, rocznik 1968, ratownik TOPR. Kolosa 1999 otrzymał za ustanowienie polskiego rekordu głębokości w nurkowaniu jaskiniowym (sto trzydzieści trzy metry w jaskini Hranická propast na Morawach), rok później poprawił wynik do głębokości stu osiemdziesięciu jeden metrów, za co otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku”. W ten sam sposób Kapituła Kolosów uhonorowała go również za osiągnięcia z lat 2006 (wspólnie z Leszkiem Czarneckim dokonali pierwszego polskiego nurkowania na Biegunie Północnym schodząc pod dryfujące pole lodowe) i 2011 (rekord świata w nurkowania na obiegu zamkniętym – dwieście osiemdziesiąt trzy metry, Zatoka Akaba, Egipt).
Fot. Maurycy Śmierzchalski