Finisz Joanny Pajkowskiej w OSTAR 2013

0
597

Kpt. Asia Pajkowska na katamaranie Cabrio 2 przecięła linię mety Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy  OSTAR w sobotę, 23 czerwca 2013 o godzinie 10:53 UT.

Przed nią do Newport przypłynęło sześciu uczestników regat, a na trasie jest jeszcze następnych sześciu żeglarzy, w tym aktualnie sklasyfikowany na 9 miejscu Polak, Krystian Szypka na jachcie Sunrise. Cztery jachty wycofały się z regat.

Asia Pajkowska jest jedyną kobietą wśród 17 żeglarzy startujących w tych niezwykle trudnych regatach. W ciągu dwudziestu sześciu dni przepłynęła ponad 3600 mil.

Po spóźnionym o 10 godzin starcie z Plymouth, wykorzystując słabość Wyż Azorskiego, popłynęła trasą południową, wzdłuż równoleżnika 43N. Na środku Atlantyku dołączyła do głównej grupy jachtów i w okolicach Nowej Funlandii na kilka dni objęła prowadzenie w czasie przeliczonym w klasie wielokadłubowców. Na ostatnim odcinku, wzdłuż wybrzeży Nowej Szkocji, Asia zmagała się przez wiele dni z przeciwnymi wiatrami.

Kpt. Pajkowska płynęła na seryjnym, dwunastometrowym katamaranie turystycznym Cabrio 2 typu Format 400, zbudowanym w stoczni Andrzeja Armińskiego w Szczecinie.

Komentarze