Festiwal żeglarski VOLVO Gdynia Sailing Days – odliczanie czas zacząć

0
435

Już w środę 17 lipca rozpocznie się czternasta edycja największej imprezy żeglarskiej w Polsce – VOLVO Gdynia Sailing Days – święto żeglarskiej stolicy Polski. Do Gdyni przyjedzie prawie 1000 zawodników, a zmagania na wodzie oraz rozrywki i atrakcje skierowane do turystów i mieszkańców Gdyni potrwają aż do 28 lipca.

Dzisiaj w samo południe w gdyńskim Infoboxie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca tegoroczną edycję imprezy. W konferencji wzięli udział przedstawiciele organizatorów, partnerów projektu oraz zawodników. Wiceprezydent miasta Gdyni pan Marek Stępa rozpoczynając spotkanie z dziennikarzami powiedział: „Nadchodzące regaty VOLVO Gdynia Sailing Days będą świetną okazją, aby przekonać się, że nasze miasto nie bez powodu nazywane jest żeglarską stolicą Polski. Będzie to też wyjątkowa szansa, aby spędzić czas wśród najlepszych zawodników świata. Gdynia jest dumna, że po raz kolejny może być gospodarzem tak wspaniałego, sportowego święta.” Aby przybliżyć widzom to co się dzieje na wodzie, w marinie i na plaży planowany jest komentarz regat, a wybrane wyścigi regatowe będzie można obserwować z brzegu.

Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego, podkreślił: „Żeglarstwo jest niezwykle atrakcyjnym sportem, który jednoczy, daje szanse uczestnictwa różnym grupom wiekowym, oferując szanse rozwoju oraz stawiając możliwe do osiągnięcia wyzwania w cyklu życia wielu pokoleń”. Podczas tegorocznej edycji VOLVO Gdynia Sailig Days odbędzie się 6 imprez, w których wystąpią wszystkie żeglarskie pokolenia, od najmłodszych, rozpoczynających dopiero swoją regatową przygodę, po uczestników igrzysk olimpijskich, jak i zawodników, którzy najaktywniejszą przeszłość regatową mają już za sobą, jednak nadal pozostają czynnymi żeglarzami.

W programie czternastej edycji VOLVO Gdynia Sailing Days znajdują się aż trzy imprezy rangi światowej zaliczane do rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Najbardziej prestiżowe będą Mistrzostwa Świata klasy Micro, w których Polska będzie broniła tytułu mistrzowskiego zdobytego w zeszłym roku przez załogę Piotra Ogrodnika. Na konferencji klasę Micro reprezentował Piotr Tarnacki, pięciokrotny Mistrz Świata i aktualny Mistrz Polski w tej klasie, pretendent do kolejnego tytułu mistrzowskiego: „Bardzo się cieszę, że Micro Cup będzie rozgrywany w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Daje to gwarancję bardzo dobrej organizacji i profesjonalnego sędziowania. Gdynia to miasto żeglarskie, gdzie regaty są również dla publiczności, co niewątpliwie jest ważne dla mediów i naszych sponsorów bez których ciężko by było walczyć o medale”. Tarnacki, sternik załogi „77 Racing”, dodał: „Naszą załogę czeka zacięta walka o medale z ekipami Rosji, Francji, Holandii i Polski. Naszym celem jest podium, ale będziemy walczyć o złoty medal, ponieważ jesteśmy na naszym akwenie, który znamy dość dobrze. To tu w klubie Stal Gdynia rozpoczynałem swoją przygodę z żeglarstwem i cieszę się, że znów tu wróciłem.” Najmłodsi zawodnicy wystartują w regatach o Puchar Trenerów w klasie Optimist. Na starcie stanie ponad 200 zawodników z całej Polski w wieku od 6 do 15 lat. Gościem dzisiejszej konferencji był Tytus Butowski (YKP Gdynia), aktualny Mistrz Europy w klasie Optimist, który opowiedział o tej popularnej przygotowawczej klasie regatowej.

Krzysztof Drywa, autoryzowany Dealer VOLVO – od dwóch lat główny partner imprezy – „Cieszymy się, że po raz drugi jesteśmy partnerem tak prestiżowej imprezy. Żeglarstwo jest bardzo blisko związane z naszą marką i zależy nam, aby nasze samochody kojarzone były ze stylem życia jakie oferuje ta dyscyplina.”

VOLVO Gdynia Sailing Days to nie tylko zmagania na wodzie, lecz także wiele atrakcji na lądzie. Sportowa rywalizacja wzbogacona zostanie o program rozrywkowo-rekreacyjny skierowany do widzów. W gdyńskiej Marinie powstanie specjalne Miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days, w którym na wszystkich będą czekały atrakcje związane nie tylko z żeglarstwem. W miasteczku odbędą się także spotkania ze znanymi żeglarzami, konkursy i zabawy dla wszystkich oraz uroczystości rozpoczęcia i zakończenia regat i dekoracje zwycięzców. Główny partner projektu Volvo zaprezentuje tam swoje najnowsze modele samochodów.

Program regat rozgrywanych w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days (biuro regat – YKP Gdynia):
18 – 20 lipca – Puchar Miasta Gdyni – klasa Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard
20 – 21 lipca – Puchar Delphia 24 & A-Class
22 – 24 lipca – Puchar Trenerów w klasie Optimist
22 – 27 lipca – Mistrzostwa Świata w klasie Micro
25 – 28 lipca – Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX
26 – 28 lipca – Gdynia Match Cup

Program imprez towarzyszących w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:
18 – 28 lipca – miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days (Marina Gdynia)
20 lipca – Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar VOLVO Gdynia Sailing Days
20 – 21 lipca – festyn na Plaży Śródmieście
27 – 28 lipca – Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej
_________________________________

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Polski Komitet Olimpijski
Partner Główny: Volvo
Partnerzy: Harken, Henri Lloyd, Garmin, Code Zero, Bank Zachodni WBK, Starbucks, Batory Centrum Handlowe, Dafour Yachts
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski

Kontakt:
Ewa Górska, ewa.gorska@pozz.org.pl, tel. 664 052 804.
Kontakt w sprawie łódki prasowej podczas regat:
Zofia Siejewicz, zofia.siejewicz@gmail.com, tel. 602 158 105

Komentarze