ENERGA SAILING CUP – Puchar Trzech Ryb

0
402

19.05 ZAKOŃCZYŁY SIĘ PIERWSZE REGATY Z CYKLU ENERGA SAILING CUP. W PUCHARZE TRZECH RYB W GIZYCKU UDZIAŁ WZIĘŁO PRZESZŁO 250 ZAWODNIKÓW Z CAŁEJ POLSKI ORAZ Z LITWY I BAŁORUSI.

W miniony weekend (17-19.05), w Giżycku, odbyły się pierwsze regaty z cyklu Energa Sailing Cup. Zawodnicy rywalizowali w czterech kategoriach: klasie Optimist (gr. A i B), Cadet oraz Radial. Rozegrano łącznie 23 wyścigi, w których wzięło udział 273 młodych żeglarzy.

Zawody oficjalnie rozpoczęły się w piątek o godzinie 10.15. Na jeziorze Niegocin ścigały się teamy z Warszawy, Poznania, Gdyni, Kamienia Pomorskiego, Krakowa, Goleniowa, Chojnic, Iławy, Mrągowa, Ustki, Bydgoszczy, Suwałk, Pucka, Lublina, Legionowa, Grudziądza, Białegostoku a nawet zawodnicy z Litwy i Białorusi.

W gr. A klasy Optimist rozegrano siedem wyścigów. Rywalizację wygrał Michał Sawicki (YKP Gdynia), drugi był Marcin Urbański (CHKŻ Chojnice), a na trzecim stopniu podium stanęła Agnieszka Urbaś (YKP Gdynia). W tej grupie, punkty zdobyte podczas regat, wliczają się do klasyfikacji cyklu Energa Sailing Cup. 

W gr. B przeprowadzono trzy wyścigi. W tej kategorii zwyciężył Rokas Radivker (BANGPUTYS Litwa) przed Weroniką Jaroszek (JK Kamień Pomorski). Trzecie miejsce zajął Mateusz Chmieliński (Opti CWM Gdynia).

W klasie Cadet odbyło się sześć wyścigów. Rywalizację wygrała załoga Tobiasz Wiśniewski i Zuzanna Zachłowska (PMOS Pisz), drugie miejsce zajęli Mikołaj Mickiewicz z Franciszkiem Windorbskim (MKŻ Mikołajki) a trzecie Paweł Jakubowki z Jakubem Witkowskim (MKŻ Mikołajki).

W kategorii Laser 4.7 zawodnicy linię mety przekraczali siedmiokrotnie. Zwyciężyła Paulina Daniszewska (MBSW/UKŻR Giżycko), na drugim stopniu podium stanął Uladislau Kolbasko (SDUSHOR MINSK Białoruś) a trzecie miejsce zajął Hasan Tufekchioly (SDUSHOR MINSK BELARUS).

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki jachtów klasy, na której żeglują. Zostały wręczone także nagrody specjalne. Jedną z nich, jako najmłodsza uczestniczka, dostała siedmioletnia Marysia Śmieja z Yacht Klub Stal Gdynia.
Poza emocjami żeglarskimi, uczestnicy regat mieli także możliwość wzięcia udziału m.in. w zwiedzaniu twierdzy Boyen, turnieju piłki nożnej oraz w koncercie rockowego zespołu WSK Space Exploration.

W sobotę Radio Olsztyn prowadziło studio plenerowe z regat.

Kolejne regaty z cyklu Energa Sailing Cup odbędą się w dniach 30.05-1.06.2013, w Kamieniu Pomorskim.

Zawody o Puchar Trzech Ryb w Giżycku były pierwszymi z cyklu Energa Sailing Cup – najważniejszych regat klasy Optimist grupy „A” odbywających się w całej Polsce. Nagrodą dla zwycięzców cyklu będzie udział w kolejny sezonie, w specjalnie utworzonym programie stypendialnym ENERGA Sailing Development Program. W ramach programu aż trzynastu młodych żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.

Wszystkie informacje o programie oraz regatach znajdują się na stronie internetowej: www.edu.energasailing.pl

Źródło: www.sport.pya.org.pl

Komentarze