Elbląskie podsumowanie sezonu żeglarskiego 2014

0
566
Na spotkaniu w hotelu „Młyn”w Elblągu gości powitał Jerzy Wcisła, Dyrektor Biura Regionalnego w Elblągu, opowiadając o planowanych przedsięwzieciach na rok 2015. 

Jego zdaniem sztandarowe regaty o Puchar Trzech Marszałków, po pięciu latach potrzebują zmiany formuły – zamiast pośpiesznego wyścigu po trzech regionach, będą skupione wokół jednego portu, w którym planowany będzie swego rodzaju festyn żeglarski obejmujący swoim zasięgiem całe miasto. 

– To był dobry, a nawet przełomowy sezon dla turystyki wodnej w subregionie elbląskim – powiedział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas podczas uroczystego zakończenia sezonu wodniackiego w Elblągu. Dużą wartością – zdaniem marszałka Jacka Protasa – jest dobra współpraca z Obwodem Kaliningradzkim i województwem pomorskim.

 

W zaprezentowanym filmie o Zalewie Wiślanym zapowiedziano kontynuację programu Pętla Żuławska i wspólnej promocji całego obszaru delty Wisły, Zalewu Wiślanego i Kanału Elbląskiego. W lipcu tego roku, wiceminister infrastruktury i rozwoju Dorota Pyć zapowiedziała, że Rząd RP będzie kontynuował program budowy kanału przez Mierzeję, który rusza w 2015 roku.

 

Grand Prix Zalewu Wiślanego – nagrodę otrzymują sternicy, którzy w całym sezonie uczestniczą w największej liczbie regat i zajmują w nich wysokie pozycje – w 2014 roku w regatach objętych klasyfikacją Grand Prix sklasyfikowano 78 sterników.

Najlepsze wyniki osiągnęli: 1. Ryszard Seroka (Elbląg), 2. Michaił Muleris (Rosja) i 3. Łukasz Politański (Elbląg). Najlepszą sterniczką została Daria Rybarczyk z Elbląga. Wszyscy odebrali puchary od marszałka Jacka Protasa. Marszałek wyróżnił też kluby żeglarskie i organizatorów życia żeglarskiego znad Zalewu Wiślanego, w tym: Jachtklub, Ognisko Sportów Wodnych „Fala” i Harcerski Ośrodek Wodny „Bryza” w Elblągu, Yacht Club Zalew Wiślany Nowa Pasłęka, Morski Klub Żeglarski „Dal” PTTK we Fromborku, Jacht Klub Krynica Morska oraz Pomorski Związek Żeglarski w Gdyni i Federację Sportu Żeglarskiego Obwodu Kaliningradzkiego FR.

Specjalne wyróżnienie otrzymała załoga jachtu Aquarella za reprezentowanie regionu i Polski w Mistrzostwach Świata Jachtów Morskich w formule ORC w Kilonii w 2014 r.

Ponieważ coraz więcej żeglarzy z warmińsko-mazurskiego startuje w regatach morskich klasyfikowanych w Pucharze Bałtyku Południowego, marszałek postanowił ufundować nagrodę w postaci kuponu na realizację żagla w żaglowni Ocean Sails z logo Warmii i Mazur, który będzie promował województwo w kolejnych latach. Spośród jachtów, które w tym roku brały udział w SailBook Cup – najdłuższych regatach morskich w Polsce i drugich pod względem długości regatach na Bałtyku – wylosowano jacht Kristi.

Za wspieranie rozwoju turystyki wodniackiej marszałek odebrał podziękowania od wiceburmistrza Tolkmicka Józefa Zamojcina, od organizatora regat SailBook Cup Jacka Zielińskiego oraz od wiceprezesa Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Henryka Malentowicza.

Spotkanie zakończyło się na kuluarowych rozmowach żeglarzy o minionym sezonie przy stołach wypełnionych smakowitymi przekąskami.

Na nieoficjalną część podsumowania sezonu żeglarskiego zaprosił zebranych gości komandor Jachklubu Ryszard Seroka. Żeglarska integracja Pomorza, Warmi i Mazur i Obwodu Kaliningradzkiego przy akompaniamencie dwóch gitar i suto zastawionych stołach trwała w siedzibie jachtklubu do późnych godzin wieczornych.

Komentarze