Dzień Patrona w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Damnicy

0
646

          10 czerwca  2013 r. świętowaliśmy w naszej placówce w Damnicy  Dzień Patrona, czyli 7 rocznicę nadania imienia  Marynarza Polskiego. Tegorocznym patronem wybrana została żeglarka, Natasza Caban. Przez cały rok szkolny uczniowie zapoznawali się z postacią Pani Nataszy, jej życiorysem, osiągnięciami i zasługami. Razem z nauczycielami przygotowali także piękne prace plastyczne o tematyce marynistycznej.

Tegoroczna  uroczystość obfitowała  w wiele atrakcji.  Gościem honorowym obchodów był żeglarz, kapitan Jacek Zieliński. Sylwetkę zaproszonego gościa przybliżyła pani v-ce dyrektor Mirosława Sawicka-Glinka. Przedstawiła Pana Kapitana  jako osobę o wielkim harcie ducha i determinacji  w dążeniu do celu. Przypomniała całej społeczności szkolnej o wielkim wyróżnieniu, jakie dwukrotnie otrzymał Pan Jacek Zieliński – w roku 2011 i 2012 był nominowany do nagrody w kategorii „Żeglarska Osobowość Roku”. Intrygująca postać Kapitana, opowieści o morskich wyprawach i żeglowaniu wzbudziły ogromną ciekawość naszych uczniów.  Pan Jacek pokazał film o swoich regatach  pt. Bitwa o Gotlandię oraz szereg interesujących zdjęć ze swoich morskich przygód. Odpowiadał cierpliwie na pytania uczniów i nauczycieli. Uczeń Mateusz Kozicki,  razem z koleżanką Patrycją Leśniewską, przeczytał swój wiersz pt. Natasza i dedykował go Gościowi. Nauczycielka geografii Magda Szpak przygotowała prezentację multimedialną na temat Nataszy Caban. Opowiedziała o jej samotnej wyprawie dookoła świata, pokazała zdjęcia z wielu zakątków globu i odtworzyła piosenkę  jej zadedykowaną. Uczniowie wzięli także aktywny udział w quizie marynistycznym przygotowanym przez panią Joannę Lubiniecką. Nie obyło się oczywiście bez wspólnego śpiewania, pod kierunkiem pani Ewy Borowczyk, ulubionej szkolnej szanty pt. Keja. Po spotkaniu w Sali lustrzanej, uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych w bibliotece szkolnej, które poprowadziła pani Katarzyna Wiśniewska  oraz grach i zabawach sprawnościowych na boisku szkolnym, przygotowanych przez panów wuefistów. Również w bibliotece czekały na dzieci i młodzież ciekawe filmy o tematyce morskiej  oraz  wystawa książek „Wszystko o morzu”. Autorem scenariusza uroczystości była  bibliotekarz pani Dorota Nowak oraz pedagog szkolny – Katarzyna Gnatońska.

Dzień Patrona, w którym po raz pierwszy uczestniczył żeglarz „z krwi i kości” wywołał tak ogromne wrażenie wśród dzieci i młodzieży, że zapytali Pana Kapitana, czy jeszcze do nas przyjedzie, a na końcu zaprosili Go na następną wizytę.

Za zgodą: http://www.oswdamnica.edu.pl/

Komentarze