Drugi etap projektu Fiten Solar 2012 zakończony

0
376

Członkowie Fiten Solar Team wprowadzili również ważne udoskonalenia techniczne do łódki regatowej z 2010 roku.

Budowa Fiten Solara 2012 nabrała tempa, dlatego członkowie zespołu chętnie zdradzają szczegóły technologiczne produkcji.
Wręgi kopyta oraz cały heling zostały wyfrezowane w firmie Hobbo i ustawione w ciągu dwóch godzin. Poszycie listewkowe zostało pokryte cienką warstwą szpachlówki poliestrowej Sea Line oraz warstwą polygloss.

Polygloss VM10 to specjalny produkt umożliwiający wykończenie kopyta na pełen połysk, który bardzo dobrze się szlifuje i poleruje – wyjaśnia Bartosz Puchowski, kierownik Fiten Solar Team.   Kopyto zostało pokryte rozdzielaczami, a następnie żelkotem winyloestrowym GCVN Serie X. Jest to żelkot formierski o dużej odporności na temperaturę, która będzie występowała podczas produkcji kadłuba epoxydowego.

Żelkot na formie został uzbrojony jedną warstwą maty 300 g/m2 z żywicą winyloestrową VE 900T ACC. Laminowanie konstrukcji formy zostało wykonane w jednym procesie dzięki zastosowaniu systemu formierskiego Polymold LV 120 RC. Taki proces produkcji formy znacznie skraca czas i zwiększa dokładność jej wykonania   praktycznie nie występują skurcze w żywicy formierskiej. A trzeba wspomnieć, że forma ma grubość zaledwie 10 mm.

Po wygrzaniu i odformowaniu dokonaliśmy pomiarów gotowej formy i błąd nie przekracza 2 mm, co daje możliwość praktycznie idealnego odwzorowania teoretycznego kształtu kadłuba   podkreśla Bartosz Puchowski.
Potwierdza to już pierwszy powstały w nowej formie kadłub testowy. Do jego wykonania użyto zbrojenia szklanego biaxial 600 g/m2, przekładki Airex 5mm, kolejnej warstwy biaxialu i żywicy epoxydowej Araldit_ LY 1564 SP. Całość została połączona w technologii próżniowej na systemie firmy Airtech, co umożliwiło zbudowanie lekkiego i sztywnego kadłuba. Wszystkie materiały kompozytowe do wykonania kadłuba testowego oraz głównego, który powstanie z kompozytu opartego na włóknie węglowym, dostarczyła firma Milmar. Kadłub testowy zostanie teraz wysłany na badania modelowe do Centrum Techniki Okrętowej.

Łódka Fiten Solar 2012 ma zastąpić swoją poprzedniczkę z 2010, która znalazła się w czołówce ubiegłorocznych regat jednostek napędzanych energią słoneczną Frisian Solar Challange w Holandii. Starsza łódka będzie miała jednak jeszcze do spełnienia ważną rolę. Prawdopodobnie to właśnie Fiten Solar 2010 wystartuje już w czerwcu w Solar Boat Regatta w Brandenburgii. Tuż przed świętami wielkanocnymi na Marinie w Gdyni ekipa Bartosza Puchowskiego testowała nową elektronikę i nowy układ napędowy tej łodzi. Pokaz rejestrowała kamera telewizji TVN TURBO.

Fiten Solar 2010 otrzymała nowy, mocniejszy silnik i lepszą przekładnię w pędniku. Zastosowaliśmy również udoskonalony monitoring baterii w systemie elektronicznym, dzięki któremu możliwe będzie jeszcze bardziej efektywne zarządzanie energią pobieraną z paneli słonecznych i akumulatorów w trakcie wyścigu – zdradza Bartosz Witkowski, elektryk Fiten Solar Team.

Łódka będzie również wykorzystywana w pokazach i jako jednostka rezerwowa na regatach.

Informacje o Fiten Solar Team
Bartosz Puchowski od 5 lat kieruje 6-osobowym zespołem pasjonatów sportów wodnych, ekologii i nowoczesnych technologii. Jako Fiten Solar Team z sukcesami projektują, budują i wystawiają w międzynarodowych regatach łodzie napędzane energią słoneczną.

Informacje o Fiten S.A.

Fiten SA – główny sponsor projektu Fiten Solar Team. Zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej i obrotem nią na rynku polskim oraz rynkach europejskich (Czechy, Słowacja, Niemcy, Austria). Fiten SA swoje działania ukierunkował na produkcję zielonej energii. Biogaz i biogazownie są jednym z najszybciej rozwijających się segmentów odnawialnych źródeł energii w Europie.

Informacje o Milar Sp. z o.o.
Milar jest dystrybutorem klejów, kompozytów, żywic epoksydowych i poliuretanowych produkowanych przez szwajcarską firmę Ciba-Geigy AG oraz tworzyw narzędziowych i materiałów elektroizolacyjnych. Należy do międzynarodowej grupy Biesterfeld AG działającej w sektorze chemii specjalnej. Prowadzi import, sprzedaż hurtową i wysyłkową. Dla małych odbiorców konfekcjonuje wybrane produkty.

Więcej na stronie:
www.fitensolarteam.pl

Kontakt:
Anna Kontek
Specjalista ds. PR
FITEN SOLAR TEAM
Tel. 663-727-719
akontek@fitensolarteam.pl

 

Komentarze