Druga edycja Bitwy Morskiej o Twierdzę Wisłoujście!

0
380


Stu pięćdziesięciu rekonstruktorów, trzy potężne galeony, kilkadziesiąt armat różnego kalibru rozstawionych na wałach Wisłoujścia oraz pokładach okrętów. Dym, huk wystrzałów, krzyki rannych. Już 5 maja o godzinie 13.00 na wodach okalających Twierdzę Wisłoujście po raz kolejny rozegra się wielka morska bitwa!

   W 2011 roku inscenizacja organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zgromadziła kilka tysięcy widzów, cieszyła się zainteresowaniem wielu regionalnych i ogólnopolskich mediów. Wydarzenie nagrodzone zostało w prestiżowych konkursach:

  • I miejsce w konkursie na Gdański Produkt Turystyczny (Gdańska Organizacja Turystyczna)
  • I miejsce w kategorii „Impreza turystyczna” w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2011
  • II miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku (Muzeum Historii Polski w Warszawie, portal historia.org.pl)
  • wyróżnienie w Konkursie: Turystyczne Odkrycia 2012, kategoria „Imprezy i wydarzenia”
   W tym roku inscenizacja będzie dłuższa, głośniejsza i jeszcze bardziej atrakcyjna. Zamiast dwóch galeonów pojawią się trzy – dwa atakujące („Czarna Perła” i „Lew”) oraz jeden broniący („Dragon”). Ostatni z nich ma aż 45 metrów długości i 9 metrów szerokości! Przewidziane zostały również dodatkowe atrakcje pirotechniczne, które do dnia Bitwy pozostaną tajemnicą. Całość wesprze komentarzem dr Andrzej Nieuważny, wybitny znawca wojskowości nowożytnej.  

   Widownia, podobnie jak w zeszłym roku,  będzie się znajdowała na nabrzeżu przy przeprawie promowej przez Wisłę. Wstęp jest darmowy. Dla widzów zmotoryzowanych przewidzieliśmy parkingi nr P4 i P3 przy PGE Arenie, skąd podstawiona komunikacja będzienieodpłatnie dowoziła na widownię. Dla osób poruszających się komunikacją miejską – tramwaj nr 14, dojazd do Nowego Portu i na nabrzeże.

   Jednocześnie przypominamy, że wszystkie szczegóły dotyczące funkcjonowania mediów w dniu Bitwy Morskiej ustalamy bezpośrednio z zainteresowanymi. Wszelkie dodatkowe informacje: Michał Pietrzak, Kierownik Działu Marketingu i Analiz Ekonomicznych, tel. 512-418-741 lub Kinga Krause tel. 608-789-874.

 

Organizatorzy:
Miasto Gdańsk, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Gdańska Organizacja Turystyczna

Sponsorzy:
PGE Arena, Międzynarodowe Targi Gdańskie, RTV EURO AGD

Patroni medialni:
Portale trójmiasto.pl i historia.org.pl


Komentarze