Dobry występ pomorskich żeglarzy w VOLVO Gdynia Sailing Days

0
624

W zakończonej wczoraj (tj. 28 lipca) największej w Polsce imprezie żeglarskiej VOLVO Gdynia Sailing Days, której Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski był partnerem, bardzo dobrze wypadli zawodnicy z Pomorza.

 W ramach VOLVO Gdynia Sailing Days odbyła się 27. edycja Pucharu Miasta Gdyni w klasach Laser, Laser Radial i Laser 4.7 oraz Open Bic. Regaty w Gdyni dla klasy Open Bic były ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Światawe Włoszech, a dla klasy Laser 4.7 ostatnią kwalifikacją do startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Podium klasy Laser Radial zdominowali zawodnicy gdyńskiego kluby MKŻ Arka. Złoto zdobyła Natalia Szymczyk (na co dzień pracująca w Biurze Prasowym POZŻ), a srebro Mateusz Skrabaszewski. Jakub Kaniszewski z AZS AWFiS Gdańsk wywalczył brąz. Również w klasie Open BIC na podium stanęli żeglarze z gdyńskiej Arki.

Laser Radial:

 1. Natalia Szymczyk (MKZ Arka Gdynia)

 2. Mateusz Skrabaszewski (MKZ Arka Gdynia)

 3. Jakub Kaniszewski (AZS AWFiS Gdańsk)

Open BIC:

 1. Karolina Blaszak (MKZ Arka Gdynia)

 2. Konrad Jasiewicz (MKZ Arka Gdynia)

 3. Julia Mathea (MKZ Arka Gdynia)

Kolejną imprezą, w której prym wiedli pomorscy żeglarze był Puchar katamaranów A-Class. Na podium stanęli zawodnicy sopockiego klubu UKS Navigo.„Wśród zawodników A-Class doskonałą formę pokazał Tymoteusz Bendyk, który praktycznie zdominował te regaty wygrywając cztery wyścigi, a w trzech przypływając na drugiej pozycji. Regaty te potwierdzają dobrą passę i duży progres, który zrobił ostatnio. Jego występ na regatach VOLVO Gdynia Sailing Days pokazuje, że zdobyty miesiąc temu tytuł wicemistrza Europy Juniorów nie był przypadkowy.” – tak skomentował występ Bendyka Sędzia Główny regat Bartosz Gruszka.

W regatach w klasie D-One na najwyższym podium stanął Michał Korneszczuk (YK Stal Gdynia): „Żeglowanie na D-ONE to wyzwanie. Może być substytutem zajęć fitness lub siłowni, a przy okazji to niezły wysiłek psychiczny. Tutaj na regatach warunki były bardzo trudne i wymagające super kondycji fizycznej oraz czujności i podzielności uwagi.”Trzecie miejsce zajął zawodnik z SKŻ Sopot – Włodzimierz Radwaniecki.

A-Class:

 1. Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo Sopot)

 2. Jacek Noetzel (UKS Navigo Sopot)

 3. Piotr Baryżewski (UKS Navigo Sopot)

D-One 7:

 1. Michał Korneszczuk (YK Stal Gdynia)

 2. Piotr Machel (UKS Wiking Kamienica Królewska)

 3. Włodzimierz Radwaniecki (SKŻ Sopot)

W najbardziej prestiżowych regatach tej edycji VOLVO Gdynia Sailing Days – Mistrzostwach Świata w klasie Micro mistrzem Polski została załoga Piotra Tarnackiego (YK Stal Gdynia), który już po raz szósty stanął na najwyższym podium Mistrzostw Świata w klasie MICRO.

Do rywalizacji przystąpili rownież najmłodsi zawodnicy w regatach o Puchar Trenerów w klasie Optimist. Na starcie stanęło około 180 zawodników i zawodniczek w wieku od 6 do 15 lat. Na podium stanęli głównie gdynianie. Wśród chłopców wygrał Michał Krasnodomski z YKP Gdynia. Michał opowiada o regatach: „Czasem wiało mocniej, czasem słabiej, ale w sumie dla mnie to było bez znaczenia. Zawsze miałem przewagę w kursach na wiatr, większość nie dawała sobie rady, bo byli zmęczeni i nie mieli siły.”

Wśród dziewcząt wygrała Zuzanna Szadziul, również z YKP Gdynia: „Dla mnie nie wiało aż tak bardzo. Na kursach pełnych szło mi lepiej, bo na ostrych trzeba balastować, a na pełnych gra się na fali i łódka przyjemnie zjeżdża”.

PUCHAR TRENERÓW W KLASIE OPTIMIST:

Chłopcy:

 1. Michał Krasodomski (YKP Gdynia)

 2. Gabor Jaksina (OPTI CWM Gdynia)

 3. Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława)

Dziewczęta:

 1. Zuzanna Szadziul (YKP Gdynia)

 2. Julia Mathea (MKŻ Arka Gdynia)

 3. Madina Mach (YKP Gdynia)

Nagrody dla najmłodszych zawodników:

rocznik 2007 – 6 lat:

Fabian Kocięda (OPTI CWM Gdynia)

rocznik 2006 – 7 lat:

Maria Śmieja (YK Stal Gdynia)

rocznik 2005 – 8 lat:

Helena Grubba (Zatoka Puck)

Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia)

rocznik 2004 – 9 lat:

Hanna Dmochowska (MKŻ Arka Gdynia)

Gustaw Miciński (YKP Gdynia)

W regatach Pucharu Świata Gdynia Match Cup – Mistrzostwa Polski w Match Racingu tytuł Mistrza Polski obroniła załoga Przemysława Tarnackiego (Sopot), a brązowy medal zdobyła załoga z gdyńskiego YKP-u – ze sternikiem Rafałem Sawickim.

MISTRZOSTWA POLSKI W MATCH RACINGU:

 1. Przemysław Tarnacki, Łukasz Wosiński, Marcin Banaszek, Przemysław Płóciennik (Sopot)

 2. Marek Stańczyk (Giżycko), Michal Szmul, Dominik Niśkiewicz, Jakub Pawluk

 3. Rafał Sawicki, Piotr Szwoch, Przemysław Zagórski, Jan Fursewicz (YKP Gdynia)

Strona VOLVO Gdynia Sailing Days: www.gdyniasailingdays.org

Fot. Marek Wilczek/VOLVO Gdynia Sailing Days

www.pozz.oorg.pl/ 

Komentarze