Dobre wiadomości w Niemczech

0
695

Najważniejsze i największe niemieckie stowarzyszenia związane z żeglarstwem i konstrukcją jachtów, Niemiecki Związek Żeglarzy(DSV) i Niemiecki Związek Konstruktorów (DBSV) w styczniu 2013 roku połączyli swoje siły w celu wspierania żeglarstwa.

Tłem dla tego sojuszu stały się zmiany demograficzne i zmiana sposobów rekreacji. Ostatnie badania przeprowadzone przez Mediamare Consulting na temat funkcjonowania marin, doprowadziły do następującego wniosku: „W latach 70-tych i 80-tych, przemysłowi udało się pozyskać ok. 2,5% z każdej grupy wiekowej. Obecnie dane wskazują na 1%. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, liczba właścicieli łodzi będzie spadać do prawie 50% w ciągu 20 lat. Oznaczałoby to katastrofę dla niemieckiego przemysłu jachtowego.

„Jest bardzo dużo obiektów rekreacyjnych, które rywalizują o klientów”. Claus-Ehlert Meyer, dyrektor zarządzający DBSV, który świadomy tej niepokojącej tendencji, zaczął mówić o koniecznym rozwoju branży. „Musimy uczynić żeglarstwo bardziej atrakcyjnym. Dlatego DBSV i DSV połączyło siły i będą w miarę możliwości współpracować, poprzez współdziałanie przy promocji wydarzeń żeglarskich”.

W wyniku tej współpracy, DBSV będzie wspierać np. inicjatywę Go4Speed. Dodatkowo stare siedziby projektowe jachtów i szkutnictwa zostaną wzbogacone o wygodne rozwiązania dla wszystkich żeglarzy. Z nową nazwą Międzynarodowe Sympozjum Jachtowe i DSV staną się także patronami konferencji, która będzie przestrzenią spotkań dla wszystkich amatorów szybkich łodzi i wyścigów.

Jednym z pierwszych działań jest prezentacja wydarzeń Go4Speed  i Międzynarodowego Sympozjum Jachtowego na wspólnej stronie internetowej (www.iypf.de ) oraz w mediach.

„Cieszymy się, że udało się pozyskać agencję GentCom jako sponsora Go4Speed”, mówi Boris Hepp, główny mierniczy w DSV. „Z pewnością będziemy korzystać z ich doświadczeń w kontaktach z mediami podczas tygodnia Morza Północnego. Prawie 50 osób zarejestrowało się na nasze pierwsze wydarzenie”.

Nic dziwnego, ponieważ na 23.2.2013 planowany jest przyjazd ekspertów od ORC do Kilonii w celu odpowiedzi na pytania dotyczące zmian i skutków dla formuły ORC. Od tego roku podstawą przelicznika ORC nie są dane statystyczne, ale naukowe wyliczenia przy użyciu VPP (programu przewidywania prędkości), aby obliczyć potencjalną prędkość jachtu. Program VPP był używany do projektowania jachtów przez lata – a więc jest to system globalnie sprawdzony i przetestowany.

34. Międzynarodowe Sympozjum Yachtowe odbędzie się jesienią. Celem jest szybkie i kompletne przetransferowanie wiedzy na temat żeglarstwa do Europy Północnej dla zapewnienia konkurencyjności europejskich żeglarzy w wyścigach na całym świecie. 1. listopada 2013 r. po raz 34. prelegenci z całego świata będą zjeżdżać do Niemiec, by opowiedzieć o trendach w sporcie „od przekroczenia linii startu do podium”, czyli m.in. wyścigach i zasadach ocen, planowaniu budżetu/ finansowania, sponsoringu, projektach jachtów, materiałach i technologiach, logistyce, budowie łodzi, prowadzeniu kampanii i wreszcie efektach żeglarstwa regatowego dla przemysłu jachtowego w ogóle.

Komentarze